Fabryki Mondelez zasilane energią z fotowoltaiki

12 stycznia 2024
Fabryki Mondelez zasilane energią z fotowoltaiki

Mondelēz International inwestuje w energię odnawialną produkowaną przez własne instalacje fotowoltaiczne. Budowane przy zakładach produkcyjnych w całej Polsce, przyspieszą wysiłki firmy w redukcji emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu dostaw, wspierając misję tworzenia bardziej zrównoważonej firmy produkującej przekąski.

Mondelēz International, producent czekolad Milka, ciastek Oreo i Delicje, rogalików 7Days oraz wafelków Prince Polo, przestawia się w Polsce na energię z odnawialnych źródeł. Zgodnie z globalną wizją osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całym łańcuchu wartości do 2050 r., Mondelez w Polsce podjęło strategiczną decyzję o budowie lokalnych instalacji fotowoltaicznych zasilanych modułami fotowoltaicznymi.

Projekt zakłada budowę przyzakładowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 3 MW. Pierwszą z trzech inwestycji jest instalacja w Skarbimierzu (woj. opolskie), największa tego typu inwestycja Mondelez w Europie. Kolejne powstaną w pobliżu zakładów w Bielanach Wrocławskich i Jankowicach k. Poznania.

Linia bezpośrednia

Polska, jako centralne miejsce w Europie, z unikalną siecią fabryk i wrocławskim Centrum Badawczo-Rozwojowym, odgrywa kluczową rolę dla łańcucha dostaw Mondelēz International. To rynek strategiczny, w którym przemysł zwiększa inwestycje na polu OZE. Dzięki znowelizowanej ustawie prawa energetycznego, budowane przez Mondelez w Polsce, lokalne instalacje energii odnawialnej, mają możliwość przesyłu produkowanej energii za pomocą linii bezpośredniej do konkretnej fabryki.  

— Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że nasza firma podejmuje konkretne działania w dziedzinie ochrony środowiska, które mogą być inspirującym przykładem dla innych organizacji. Ta inicjatywa potwierdza naszą wizję tworzenia lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości umożliwiającej harmonijny rozwój zarówno ludzi, jak i planety. – mówi Roman Sitko, Prezes Zarządu Mondelez Polska Production – Inwestycja o wartości około 1 miliona USD stanowi kluczowy moment dla naszej strategii w zakresie energii odnawialnej. To także, wyraz zaufania do naszego polskiego zespołu i wiara w potencjał fabryk w Polsce, jak i wzmocnienia roli jaka pełnią w łańcuchu dostaw Mondelez w Europie i na świecie. — podkreśla.

Budowa trzech nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych w Polsce przez Mondelez International, wraz z szerokim programem obniżania zużycia energii elektrycznej we wszystkich zakładach produkcyjnych, stanowi inspirujący wzór do podążania dla innych firm.

Fabryka w Skarbimierzu, w której produkowane są znane marki jak, Milka, Oreo, 3BIT czy Cadbury, buduje instalację PV o łącznej mocy blisko 999 kWp. Instalacja składa się z  1852 modułów monokrystalicznych, usytuowanych przy fabryce, które będą generowały energię odnawialną, zużywaną przez ten konkretny zakład. Osiągnięcie, które wzmocni przewagę konkurencyjną fabryki, to również pierwsza instalacja w Polsce, która skorzysta z nowelizacji ustawy o prawie energetycznym, pozwalającej na uruchamianie linii bezpośrednich.

Inwestycja w Skarbimierzu nie tylko zmniejszy koszty energii elektrycznej, ale także śladu węglowego o prawie 800 ton metrycznych emisji CO2 rocznie w tylko jednym zakładzie. Zmniejszy ona również zapotrzebowanie na energię od zewnętrznych dostawców i przyczyni się do ochrony środowiska dla przyszłych pokoleń.

Źródło: Mondelez

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika