Fotowoltaiczny chodnik

28 kwietnia 2023
Fotowoltaiczny chodnik

W marcu br. w Groningen w północnej Holandii oddano do użytku chodnik fotowoltaiczny. Solarny chodnik o powierzchni 400 m2 to ścieżka utworzona przy użyciu 2544 chodnikowych modułów fotowoltaicznych PLATIO, która produkuje około 53 000 kWh energii elektrycznej rocznie.

Zielona energia wytwarzana przez PLATIO zasila ratusz gminy, czyniąc budynek bardziej zrównoważonym pod względem energetycznym. Niniejszy eksperyment jest częścią unijnego projektu Making City. Ma on na celu rozwój dzielnic pozytywnej energii (PED), demonstrując potencjał innowacyjnych rozwiązań w realizacji celów neutralnych dla klimatu.

Ten innowacyjny chodnik solarny przyczynia się do realizacji ambicji miasta, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 do 2035 r. Chodnikowe moduły solarne PLATIO to rozwiązanie podwójnie zrównoważone, ponieważ nie tylko dostarczają one zielonej energii, lecz także wykonane są z plastiku pochodzącego z recyklingu. Przestrzeń jest, tym samym, wykorzystana w dwójnasób: chodnik solarny wytwarza energię elektryczną, a ludzie mogą po prostu bezpiecznie po nim chodzić. To przykład tego, jak w inteligentny i zrównoważony sposób można zagospodarować przestrzeń w mieście – wyjaśnił Philip Broeksma z Rady ds. Energii Gminy Groningen.

Produkcja energii odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu energetycznemu 18 przeciętnych holenderskich gospodarstw domowych. Działanie systemu jest monitorowane poprzez aplikację.

Fot. PLATIO

Źródło: PLATIO