Fotowoltaika pozwala sfinansować remont azbestowego dachu w gospodarstwie mlecznym

10 października 2022
Fotowoltaika pozwala sfinansować remont azbestowego dachu w gospodarstwie mlecznym

W ciągu zaledwie czterech tygodni berlińscy specjaliści od fotowoltaiki Kintlein & Ose, we współpracy ze swoim partnerem K&O Dach- und Bauservice, całkowicie odnowili dach na zabudowaniach gospodarczych o powierzchni 8500 m2 i zainstalowali system fotowoltaiczny o mocy 1,5 MW z modułami słonecznymi LONGi. Podczas prac we wsi Briesen we wschodniej Brandenburgii przemysłowe gospodarstwo mleczne mogło kontynuować swoją działalność i doglądać stada krów.

Bezpłatny remont dachu w ramach umowy dzierżawy

Jak to często bywa w przypadku starszych budynków rolniczych, przed zainstalowaniem paneli słonecznych konieczna była renowacja dachu, aby zapewnić długotrwałą pracę instalacji fotowoltaicznej. W przypadku gospodarstwa w Briesen było to również azbestowe pokrycie dachowe. Stare dachy miały liczne kominy i wywietrzniki, wokół których należało zaplanować dobrze instalację fotowoltaiczną.

Firma Kintlein & Ose pokryła koszty renowacji dachów z opłaty dzierżawnej i zapewniła całkowite usunięcie azbestu bez dodatkowych kosztów dla gospodarstwa. Do wykonania nowego dachu użyto blachy trapezowej o wysokiej jakości. Inżynierowie rozwiązali również problem kominów, które zostały zastąpione nowoczesną wentylacją grzewczą.

Inżynier projektu Paul Murcha z firmy Kintlein & Ose: „Od wielu lat preferujemy moduły fotowoltaiczne LONGi ze względu na ich jakość, niezawodność i estetykę. W tym projekcie były one jednak również kluczowe ze względu na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Optymalny rozmiar ramki modułów LR4-60HIH pomógł nam osiągnąć doskonały stosunek powierzchni do mocy tej instalacji”. Jakość modułów fotowoltaicznych LONGi została potwierdzona przez międzynarodową jednostkę badawczą RETC, która przyznała im ocenę „Top Performer”.

Model dzierżawy nadal jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla rolników

Dzierżawa na rzecz podmiotu zewnętrznego jest realną i atrakcyjną alternatywą dla rolników, którzy nie chcą pełnić roli operatora poza swoją pracą na gospodarstwie. Rolnik nie musi przejmować obowiązków eksploatacyjnych i konserwacyjnych związanych z produkcją energii.

W Briesen czysta energia wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną na dachu gospodarstwa jest dostarczana bezpośrednio do sieci lokalnego dostawcy sieci energetycznej. Instalacja fotowoltaiczna będzie wytwarzała około 1 421 000 kWh rocznie, co zmniejszy emisję CO2 o około 850 ton.

Źródło: LONGI