Izraelska agrowoltaika dla szklarni

19 grudnia 2022
Izraelska agrowoltaika dla szklarni

Izraelski startup TriSolar mający siedzibę mieście Kafr Qara, oficjalnie uruchomiony w 2022 r., jest pionierem w dziedzinie agrowoltaiki. Innowacyjny, ekonomiczny system firmy Trisolar umożliwia podwójne wykorzystanie gruntów bez zmiany krajobrazu. System został zaprojektowany w celu zapewnienia wyższych plonów przez cały rok przy większej ilości energii odnawialnej uzyskiwanej z 1 ha i bardzo niskim wpływie na środowisko.

Technologia TriSolar została opracowana na podstawie 5 lat intensywnych badań w Centrum Badawczo-Rozwojowym Triangle w Izraelu. System dostarcza energię agrowoltaiczną po niższym koszcie w porównaniu z innymi systemami fotowoltaicznymi, jednocześnie wspomagając uprawy. W ciągu kilku sezonów wegetacyjnych wykazano, że system TriSolar może generować znaczną moc fotowoltaiczną bez żadnego spadku plonów upraw. Ten system agrowoltaiczny przyczynia się do lepszej wydajności rolniczej. Po udanych próbach w dwóch szklarniach, zwiększono skalę do pełnego wdrożenia pilotażowego w warunkach komercyjnych. Projekty pilotażowe planowane są w różnych miejscach na świecie z różnymi rodzajami upraw.

Sterowany oprogramowaniem system szklarniowy TriSolar wytwarza więcej energii z jednego hektara niż jakiekolwiek inne rozwiązanie agrowoltaiczne. Jednocześnie zużywa znacznie mniejszą ilości materiału i jest tańszy niż farmy fotowoltaiczne. Agrowoltaika w przeciwieństwie do przestrzeni przeznaczanych na otwarte systemy fotowoltaiczne jest zdecydowanie bardziej przyjazna środowisku naturalnemu.

W dzisiejszych czasach, jak wyjaśnia dyrektor generalny TriSolar, Ronen Katz, moduły fotowoltaiczne często instaluje się na szklarniach lub w miejscu upraw na otwartych polach. Zauważa, że obie opcje wymagają kosztownej i rozbudowanej infrastruktury i nie są przyjazne dla roślin. W szklarniach, moduły często zacieniają rośliny ograniczając im dostęp do światła słonecznego, podczas gdy na otwartym terenie duże instalacje fotowoltaiczne powstające w miejscu upraw, mogą przyczynić się do pustynnienia dużych obszarów.

Aby ominąć te problemy, rozwiązanie TriSolar trafia do istniejącej szklarni, zmniejszając koszty instalacji i ślad węglowy poprzez wykorzystanie istniejącej infrastruktury do produkcji taniej energii. Nylonowe płachty pokrywające, rozpraszają światło słoneczne wewnątrz szklarni. Ta dyfuzja stwarza sytuację, w której dwustronny (bifacjalny) moduł fotowoltaiczny może odbierać promienie wytwarzające elektryczność ze wszystkich kierunków.

Oprogramowanie firmy TriSolar, przechylne moduły oraz czujniki rejestrują i wykorzystują odbicie światła z różnych źródeł, umożliwiając szklarni osiągnięcie optymalnych warunków zarówno pod względem energii, jak i upraw. – Nie tylko śledzimy słońce, ale także kontrolujemy ilość światła wpadającego do szklarni, dzięki czemu możemy optymalizować potrzeby upraw i ilość energii, którą chcemy wyprodukować – mówi Katz. Moduły dwustronne wykorzystywane w projekcie (firma nie ujawnia producenta) wyprodukowano na podstawie specyfikacji dostarczonych przez Trisolar. Są mniejsze i lżejsze niż standardowe moduły fotowoltaiczne. Posiadają zwiększone odstępy między ogniwami.

Klientem końcowym systemu TriSolar jest rolnik, wyjaśnia Michael Eilan, kierownik ds. rozwoju biznesu w firmie. Pewny dochód z produkcji energii elektrycznej może uzupełniać niepewny dochód z rolnictwa. Rozwiązanie TriSolar obniża rachunki rolników za prąd, generuje dla nich dodatkowe dochody i zapewnia, że uprawy pozostają zdrowe.

Źródło: TriSolar                                                                                     Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika