Jak zadbać o jakość wykonania instalacji fotowoltaicznych

19 lipca 2019
Jak zadbać o jakość wykonania instalacji fotowoltaicznych

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca poza modą staje się coraz bardziej opłacalną inwestycją na przyszłość ze względu na rozwój technologii wytwarzania systemów fotowoltaicznych. Jak wiadomo, są to projekty zakładające długoletnie korzystanie z zainstalowanych systemów, w związku z czym bardzo ważna jest jakość oraz obróbka połączeń przesyłających energię.

Czy wiesz jak ważna jest jakość narzędzi, których używasz podczas instalacji systemów fotowoltaicznych?

Panele powinny być podłączone z największą starannością i dbałością o prawidłowość zacisku, aby zminimalizować straty przewodzenia energii do falownika.

Narzędzia do instalacji fotowoltaicznych dedykowane są specjalistom w dziedzinie fotowoltaiki. Optymalizują proces obróbki przewodów i złączy, tworząc szczelne i odporne na czynniki atmosferyczne połączenia kabli ze złączami dedykowanymi w systemach fotowoltaicznych. Zapewniają również minimalizację strat i bardzo dobre przenoszenie wytworzonej energii. Stosowanie profesjonalnych narzędzi gwarantuje oszczędność czasu podczas prac instalatorów na dachu, a także wysoką jakość wykonywanych instalacji.

Modelowy proces wykonania połączenia fotowoltaicznego

Aby uzyskać wysoką jakość połączenia i zminimalizować straty energii, należy zacząć od przecięcia kabla.
Dedykowanym narzędziem dla branży fotowoltaicznej są nożyce do cięcia D15 – wersja o nr kat. 700 016 36 wyposażona jest w blokadę otwierania ostrzy. Specjalnie frezowane i polerowane ostrza o wysokiej trwałości wykonane są z kutej stali, co zapewnia gładkie, czyste i prostopadłe cięcie. Nożyce przeznaczone są do cięcia kabli aluminiowych i miedzianych, jedno- i wielożyłowych. Zaprojektowana rękojeść ze wzmocnionymi plastikowymi uchwytami ułatwia cięcie przy użyciu jednej ręki, bez kruszenia i deformowania kabli.

Następym procesem optymalizującym wydajność pracy jest narzędzie do ściągania izolacji z przewodów, bez pozostawiania śladów na izolacji.

Ściągacz izolacji – nr kat. 708 226 3 – posiada system czterech noży wykonanych ze specjalnie hartowanej stali sprężynowej. Wyposażony jest w regulowany ogranicznik długości ściągania izolacji. Usuwa bez obcierania i odkształcania izolację z przewodów o zakresie przekrojów od 1,5 do 6 mm2.
Jakość połączenia końcówki z przewodem jest najważniejszym wyznacznikiem profesjonalizmu wykonania instalacji fotowoltaicznej. W tym celu firma RENNSTEIG opracowała zaciskarka PEW 12 z systemem wymiennych matryc do najczęściej stosowanych końcówek w branży fotowoltaicznej: MC4, MC3, Wieland, Tyco i Amphenol Helios H4.

Matryce są przystosowane do zacisku końcówek na najczęściej stosowanych przewodach o przekrojach  od 0,14 do 10,00 mm2.

Jest to doskonałe rozwiązanie, doceniane przez fachowców montujących różne typy złączy i  stawiających na najwyższą jakość wykonywanych instalacji. Prace montażowe można wykonywać przy użyciu jednego narzędzia, wymieniając matryce dedykowane do danej końcówki, bez potrzeby zakupu kompletu drogich narzędzi innych producentów.

Dodatkowo istnieje możliwość doposażenia narzędzia PEW 12 w pozycjoner, dzięki któremu uzyskamy gwarancję precyzyjnego zacisku.

Uniwersalne rozwiązanie – Jedno narzędzie do cięcia, odizolowywania i zaciskania

Dla osób, które używają złączy MC 4, polecamy narzędzie 3 w 1, umożliwiające przecięcie, odizolowanie i zaciśnięcie złącza. Martyce, które są oferowane dla tego rozwiązania, przygotowane są na dwa przekroje przewodów: 4 i 6 mm2. Jednym narzędziem można dokonać kompleksowej obróbki przewodów.

Po rozmowach z instalatorami wiemy, że wiele firm instalacyjnych używa noży do obróbki przewodów, co powoduje ogromne straty czasowe oraz uszkadza wewnętrzne żyły przewodu.

Korzyści, jakie daje pozycjoner w zaciskarce

Doskonale zdajemy sobie sprawę, pod jaką presją czasu pracują instalatorzy, dlatego udogodnieniem jest pozycjoner, za pomocą którego szybko i pewnie wypozycjonujemy końcówkę i zaciśniemy ją na przewodzie, gwarantując tym samym najwyższą jakość wykonanego połączenia, które pozbawione będzie awarii, a instalacja nie będzie potrzebowała reklamacji.

Jest to inwestycja, dzięki której nie wymieniamy narzędzi kilka razy w roku, a wykonane instalacje są bezawaryjne, dzięki czemu unikniemy możliwych reklamacji ze strony klienta.

Zaciskarka do tulejek cienkościennych TWISTOR 16 dla przekrojów 0,14 – 16 mm2

Uzupełnieniem wyposażenia każdego instalatora powinno być narzędzie TWISTOR 16 służące do zaciskania tulejek cienkościennych w kwadrat. To nowoczesne narzędzie o smukłej i praktycznej konstrukcji zapewnia dostępność w miejscach o ograniczonej przestrzeni roboczej dzięki obrotowej głowicy zaciskającej (zaciskanie czołowe, boczne lub pod kątem). Znajduje zastosowanie przy  instalacji falownika.

Korzystaj wyłącznie z narzędzi, które zapewniają bezpieczeństwo przy pracach intalacynych. Zainwestuj w najlepszy sprzęt.

Firma Fastons oferuje szeroki wybór certyfikowanych narzędzi, które ułatwiają prace z systemami fotowoltaicznymi. Wejdź na https://fastons.pl/ i zobacz nasze aktualne promocje na artykuły do fotowoltaiki.