Jedna z największych farm fotowoltaicznych z zastosowaniem trackerów solarnych

23 stycznia 2024
Jedna z największych farm fotowoltaicznych z zastosowaniem trackerów solarnych

Grupa Electrum i R.Power oddały do użytku jeden z największych projektów PV w Polsce z wykorzystaniem trackerów solarnych. Obiekt o mocy 21 MW składa się z 38 888 modułów PV. Farma wytworzy energię, która odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 7 tysięcy gospodarstw domowych. 

Instalację zlokalizowaną w miejscowości Osów w województwie lubuskim zbudowała białostocka Grupa Electrum na zlecenie R.Power. Powstała z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych. Farma składa się łącznie z 38 888 modułów podążających za ruchem słońca, dzięki zastosowaniu trackerów solarnych. Takie rozwiązanie pozwala zoptymalizować produkcję energii w porównaniu do konstrukcji statycznych.

Projekt w Osowie to dla nas kamień milowy w realizacji wspólnych inwestycji, które od dłuższego czasu prowadzimy na terenie Polski z Grupą Electrum. Cieszymy się, że na polskim rynku możemy tworzyć nowatorskie projekty OZE, upowszechniając efektywne i zrównoważone rozwiązania technologiczne, wspierające wytwarzanie zielonej energii dla polskiego systemu elektroenergetycznego – podkreśla Tomasz Sęk, członek zarządu R.Power.

W projekcie zastosowano stworzony przez Electrum unikalny system regulacji mocy czynnej i biernej o nazwie Renedium. Współpracuje on z wieloma jednostkami wytwórczymi i umożliwia płynne zarządzanie produkcją energii w obiektach o dużej skali. Electrum szacuje, że farma fotowoltaiczna w Osowie pozwoli każdego roku wytworzyć wolumen energii odpowiadający zużyciu około 7 tys. gospodarstw domowych oraz uniknąć emisji ponad 4,2 tys. ton dwutlenku węgla.

– Farma fotowoltaiczna Osów to kolejna w ostatnich latach inwestycja, którą realizujemy dla R.Power w Polsce – przypomina Arkadiusz Kochański, Dyrektor Zespołu Realizacji w Electrum. – W realizowanych przez nas dla R.Power obiektach OZE sięgamy do nowatorskich rozwiązań technologicznych, takich jak zastosowanie na szeroką skalę trackerów nadążnych czy naszego autorskiego systemu regulacji mocy czynnej i biernej – Renedium. Dokładamy wszelkich starań, aby zwiększać udział OZE w miksie energetycznym, a jednocześnie zmaksymalizować korzyści z inwestycji dla naszego partnera.

Farma solarna w Osowie to najważniejszy projekt realizowany wspólnie przez Electrum, firmę o profilu Climate Tech działającą na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej i producenta energii R.Power, obecnego na rynkach w Polsce, Rumunii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

Źródło: Electrum