KGHM z umową na dostawę zielonej energii

3 listopada 2022
KGHM z umową na dostawę zielonej energii

Firma Projekt Solartechnik dostarczy spółce KGHM Polska Miedź energię elektryczną z farmy fotowoltaicznej w Żukach w gminie Turek. Umowa Corporate Power Purchase Agreement (cPPA) zawarta między podmiotami zakłada fizyczną dostawę energii od początku 2023 r.

Zgodnie z zapisami umowy, specjalizująca się wielkopowierzchniowych farmach fotowoltaicznych firma Projekt Solartechnik gwarantuje jednej z największych polskich spółek skarbu państwa zieloną energię pochodzącą z nowej elektrowni słonecznej. Jej budowa już trwa.

Rynek cPPA w Polsce dopiero się tworzy, aktualnie nie ma gotowych standardów rynkowych i wzorców do szybkiego wdrożenia takich umów. Tym bardziej cieszymy się z podpisania kontraktu typu fizyczny PPA w strukturze Pay-As-Produced, takie porozumienia są obecnie znacznie mniej powszechne niż PPA finansowe – mówi Krzysztof Czajka, wiceprezes ds. sprzedaży Projekt Solartechnik.

Wypracowanie modelu współpracy między naszymi firmami wymagało eksperckiego podejścia i zaangażowania obu stron. Spółce KGHM dziękujemy za zaufanie i dobrą energię, jaka towarzyszy nam od początku współpracy. Liczymy na jej rozwinięcie – dodaje.

Moc farmy Żuki w gminie Turek (woj. Wielkopolskie), która produkować będzie energię elektryczną dla KGHM, wynosi 5,2 MW. Eksperci Projekt Solartechnik odpowiadają za kompleksowy proces, od wykonania projektów budowlanych instalacji, przez ich realizację, po energetyzację farmy.

Elektrownię słoneczną Żuki tworzyć będzie blisko 10 tys. modułów fotowoltaicznych wiodącej na świecie marki JinkoSolar. Falowniki oraz stacje transformatorowe dostarczy największy globalny producent tego typu urządzeń, firma Huawei. Złącze kablowe do połączenia stacji z energetyką zapewni Elgór + Hansen.

Projekt Solartechnik specjalizuje się w wielkopowierzchniowych instalacjach fotowoltaicznych, farmach wiatrowych, rozwiązaniach PV dla biznesu i sprzedaży gotowych elektrowni słonecznych. Firma, obecna na europejskim rynku OZE od 2006 roku, posiada doświadczenie w budowie, rozwoju i zarządzaniu farmami słonecznymi w Polsce oraz Anglii, Belgii, Francji, Niemczech, Rumunii i na Węgrzech. Na koniec drugiego kwartału br. portfel projektów PV Projekt Solartechnik przekroczył 2,1 GW.

Źródło: Projekt Solartechnik

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika