Klej przewodzący prąd elektryczny dla optymalizacji wydajności ogniw HJT

20 grudnia 2021
Klej przewodzący prąd elektryczny dla optymalizacji wydajności ogniw HJT

Firma Mondragon Assembly– producent zaawansowanego technologicznie sprzętu – opracowała wysoce precyzyjną maszynę Tabber & Stringer. Urządzenie mogło powstać dzięki współpracy, którą firma nawiązała z Narodowym Instytutem Energii Słonecznej (INES), jednostką francuskiej Komisji ds. Energii Alternatywnych i Energii Atomowej (CEA). Maszyna pracuje z zastosowaniem kleju przewodzącego elektrycznie (ECA), używanego w technologii produkcji ogniw o wysokiej wydajności HJT. Jest w stanie produkować do 2600 komórek HJT na godzinę.

W tym nowym rozwiązaniu, umożliwiającym niezależne drukowanie obu stron ogniw, kluczowym czynnikiem jest elastyczność, ponieważ maszyna może wytwarzać ciągi do 15 busbarów (BB) na ogniwach o rozmiarach do M12 (210 mm) o grubości do 110 µm. Jest również kompatybilna z technologiami Gapless i Paving.

Dzięki wyposażeniu w wiele miejsc szczegółowej kontroli wizyjnej nowa maszyna gwarantuje precyzję i jakość produkcji, pozwalającą na zwiększenie wydajności i uzyskanie lepszych wyników produkcyjnych w krótszym czasie.

Rozwój i zaangażowanie Mondragon Assembly w optymalizację ogniw HJT idą o krok dalej – firma obecnie opracowuje dla HJT rozwiązanie spawalnicze. Wiadomo, że tego typu ogniwa nie wytrzymują bardzo wysokich temperatur. Trwające testy mają przynieść nowe doświadczenia, które umożliwią producentowi sprzętu oferowanie tego typu nowatorskich rozwiązań w przyszłości.

Wyzwaniem dla sektora fotowoltaicznego, w które Mondragon Assembly jest obecnie zaangażowane, są opracowania rozwiązań zapewniających zwiększoną wydajność w zakresie sprawności konwersji, redukcję strat, zwiększoną wydajność i konkurencyjność ekonomiczną. Krótko mówiąc, dostarczanie rozwiązań, które pozwalają znaleźć równowagę między wydajnością a kosztami ponoszonymi przez klientów.

Źródło: Mondragon Assembly

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika