Kluczowa zmiana na szczeblu zarządzającym EDPR Polska

5 kwietnia 2023
Kluczowa zmiana na szczeblu zarządzającym EDPR Polska

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii z wiatru i słońca na świecie, powołał Bartosza Fedurka – menedżera z wieloletnim doświadczeniem w branży energetycznej – na stanowisko nowego Country Managera EDPR Polska.

Bartosz Fedurek wcześniej pracował m.in. dla Ørsted jako dyrektor ds. rozwoju projektów, PGE Baltica jako członek zarządu ds. operacyjnych, PGE Polska Grupa Energetyczna jako dyrektor ds. inwestycji oraz KGHM Polska Miedź jako szef zespołu energetycznego.

Bartosz Fedurek posiada szeroką wiedzą na temat sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce. Jego zadaniem na nowym stanowisku będzie zapewnienie dalszego, dynamicznego rozwoju działalności EDPR na tym szybko rosnącym rynku, przyczyniając się tym samym do przyspieszenie tak bardzo potrzebnej zielonej transformacji i wzmocnienia niezależności energetycznej Polski. Nowy Country Manager będzie również promował pozytywny wpływ działalności spółki w obszarach społecznym, gospodarczym i środowiskowym.

Obecnie EDPR Polska dysponuje portfelem 733 MW mocy zainstalowanej w lądowych elektrowniach wiatrowych i planuje ekspansję w sektorze fotowoltaicznym, w którym wkrótce przejdzie z fazy budowy pierwszych farm do fazy ich eksploatacji.

Biorąc pod uwagę oczywistą potrzebę dywersyfikacji polskich źródeł energii, a także powszechną dostępność OZE i ich niższe koszty produkcji, nie mam wątpliwości – przyszłość to energetyka odnawialna. Transformacja energetyczna w Polsce musi przyspieszyć, a EDPR planuje przyczynić się do tego w możliwie najbardziej efektywny sposób – zaznacza Bartosz Fedurek, Country Manager EDPR Polska.

EDPR odnotowuje stabilny wzrost mocy zainstalowanej na całym świecie. W 2022 r. EDPR powiększyła swój globalny portfel o 2,1 GW, a kolejne 4 GW są na etapie budowy. Spółka dysponuje łącznie ponad 14,7 GW mocy zainstalowanej na trzech kontynentach i planuje jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój nowych mocy.

W ubiegłym miesiącu spółka zaktualizowała swój plan strategiczny, który obecnie zakłada zainwestowanie do 2026 roku kwoty 20 mld EUR w nowe moce OZE, z których 40% zostanie przeznaczonych na realizację lądowych projektów w Europie.

EDP Renewables należy do grupy EDP, która stawia sobie za cel przewodzenie transformacji energetycznej. Za pośrednictwem EDP Energia Polska grupa prowadzi w Polsce również działalność komercyjną B2B, a także uczestnicy w rozwoju polskiego sektora offshore poprzez społkę Ocean Winds.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika