LONGi i enson łączą siły

10 maja 2024
LONGi i enson łączą siły

LONGi, czołowy producent modułów fotowoltaicznych, oraz enson, polski producent konstrukcji wsporczych, ogłosili podpisanie listu intencyjnego. Celem tej współpracy jest opracowanie standardów technicznych, które przełożą się na większą elastyczność w projektowaniu, a przede wszystkim na wzrost bezpieczeństwa inwestycji. Obaj producenci chcą wykorzystać wiedzę i doświadczenie ze współpracy z największymi inwestorami i wykonawcami farm fotowoltaicznych w Europie. 

To nie pierwsza inicjatywa obu producentów na rzecz bezpieczeństwa użytkowania instalacji wielkoskalowych. Wypracowanie kodeksu dobrych praktyk i rekomendacji dla instalatorów ma bezpośrednio przełożyć się dodatkowo na łatwiejszy i szybszy montaż instalacji fotowoltaicznych. Ułatwi to również ich użytkowanie i serwisowanie, obniżając koszty eksploatacji.

Podjęliśmy to wyzwanie, ponieważ wierzymy, że nasza współpraca z Longi będzie sprzyjała doskonaleniu naszych konstrukcji montażowych przeznaczonych do projektów farmowych. Dzięki synergii naszych doświadczeń i kompetencji, jesteśmy w stanie proponować rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo oraz efektywność montażu ale także przyniosą realne oszczędności dla inwestorów – mówi Ewa Owczarz-Ciszek, prezes zarządu Enson.

W ramach współpracy, zespoły R&D obu firm skupią się na kluczowych aspektach technicznych, takich jak odpowiednie podparcie modułów, dobór parametrów klem czy obliczanie dopuszczalnych ugięć profili, które zapewnią modułom stabilne i nienaruszalne oparcie. Ponadto, obie firmy będą pracować nad nowymi rozwiązaniami, przyspieszając montaż modułów oraz optymalizując koszty konstrukcji.

Cieszymy się z możliwości współpracy z enson. Longi od zawsze kładzie duży nacisk na innowacje i doskonałość techniczną. Dlatego instalatorzy na całym świecie decydują się właśnie na nasze rozwiązania, szczególnie przy dużych projektach farmowych . Budując przyszłość opartą na odnawialnych źródłach energii, nie możemy bagatelizować znaczenia bezpieczeństwa w projektowaniu instalacji fotowoltaicznych.  Dialog techniczny z producentem konstrukcji w kontekście wytrzymałości w okresie życia instalacji jest kluczowym aspektem, który wymaga naszej uwagi i zaangażowania i inwestorów całą pewnością przyczyni się do poprawy standardów rynkowych – podkreśla Daniel Moczulski Country Manager LONGi Poland & Baltics . 

Enson wyróżnia się na rynku umiejętnością dopasowania swoich konstrukcji do potrzeb danego projektu, w szczególności dotyczy to wymogów stawianych przez producentów modułów. Jeśli konstrukcja jest niesymetrycznie wytężona to w różnych miejscach, może powodować niesymetryczne naprężenia na moduł. Jeśli instalacja modułu nie spełnia warunków instrukcji montażu producenta to traci gwarancję i nie podlega reklamacji. To tylko ułamek elementów, które są dziś istotne przy konstruowaniu nowych systemów wsporczych.

Konstrukcja modułu ma duże znaczenie przy projektowaniu – mówi Karol Gnoza, szef działu projektowego  enson – Dla przykładu jego rosnąca wielkość wymusza na projektantach zwiększenie rozstawu i przekroju profili. Muszą oni jednak przy tym pamiętać o zachowaniu sztywności całej konstrukcji by nie występowała podatność profili np. na skręcanie i nadmierne ugięcia. Dlatego nasz dział badań współpracuje z producentami modułów, szukając optymalnych rozwiązań.

Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok do zacieśnienia współpracy między Longi i enson. Obie firmy deklarują chęć dalszego rozwoju innowacyjnych rozwiązań.

Źródło: enson

 

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika