Magazyn energii dla inteligentnych sieci

2 czerwca 2017
Magazyn energii dla inteligentnych sieci

W laboratorium Smart Grid Technology naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie opracowują i testują podzespoły inteligentnych sieci. W tym celu stworzyli infrastrukturę dedykowaną sieciom niskiego napięcia, która będzie potrzebna w przyszłości. Oprócz pojazdów elektrycznych, systemów PV oraz sterowalnego lokalnego transformatora mocy przedmiotem badań są również wydajne magazyny energii. Wkrótce zostanie przetestowany zintegrowany z siecią magazyn energii firmy SCHMID bazujący na technologii Vanadium Redox Flow Battery. W laboratorium Smart Grid Technology Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie będzie zastosowany magazyn energii elektrycznej EverFlow® Storage Container zarówno w trybie pracy równoległym, jak i samodzielnym.

Naukowcy zdecydowali się na zakup baterii w technologii Vanadium Redox Flow Battery, ponieważ inteligentne sieci różnią się znacznie pod względem wymagań dotyczących mocy i pojemności. Jest zatem korzystne, że zdolność tego typu magazynu energii może być skalowana niezależnie od mocy. Wyższa pojemność magazynu energii wymaga jedynie instalacji większych zbiorników z większą ilością elektrolitu, to znaczy więcej medium magazynującego. Medium to składa się z roztworu wodnego zawierającego wanad. Z tego powodu magazyn nie jest palny ani wybuchowy i może być instalowany wszędzie bez żadnych problemów. Aby uzyskać więcej mocy, zainstalowano dodatkowe stosy (przetwornice), które przekształcają prąd i magazynują go w elektrolicie.

Niemiecki producent SCHMID jest uważany za pioniera technologii Vanadium Redox Flow i oferuje systemy pod klucz w kilku wersjach. Magazyn energii EverFlow® opracowany dla laboratorium Smart Grid Technology ma moc 30 kW i pojemność 100 kWh.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika