Mikrorowki i perowskity od Power Roll

14 marca 2022
Mikrorowki i perowskity od Power Roll

W ciągu ostatnich 12 lat badania nad wykorzystaniem perowskitów jako materiału pochłaniającego energię słoneczną były znaczące i globalne. Naukowcy z laboratoriów, uniwersytetów i prywatnych przedsiębiorstw pracują nad formułami perowskitów, które są łatwe w użyciu i wydajne pod względem zdolności do pochłaniania i przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną.

Czym są perowskity?
Perowskity są naturalnie występującymi na Ziemi minerałami o określonej strukturze i jednymi z najobficiej występujących materiałów tworzących płaszcz Ziemi. Pierwotnie odkryte w 1839 r. perowskity zostały po raz pierwszy użyte w 2009 r. jako absorber fotowoltaiczny. Te, nad którymi pracują naukowcy, to materiały perowskitowe o strukturze krystalograficznej takiej jak perowskity naturalne. Tylko w ciągu ostatnich lat wydajność materiałów perowskitowych stosowanych w fotowoltaice słonecznej wzrosła z mniej niż 4% sprawności konwersji energii (PCE) w 2009 r. do ponad 25% PCE obecnie.

Potęga perowskitów
Mikrorowki to idealna platforma dla fotowoltaiki na bazie perowskitu. Umieszczając zarówno dodatnie, jak i ujemne elektrody pod perowskitami, upraszczamy konstrukcję i optymalizujemy absorpcję PV. Badania wykazały, że perowskity mają najszybszą krzywą poprawy wydajności ze wszystkich odkrytych materiałów pochłaniających PV. Folia solarna Power Roll, z naszymi unikalnymi mikrorowkami, jest idealną platformą dla fotowoltaiki perowskitowej.

Mikrorowki
Opatentowane przez firmę Power Roll mikrorowki są zaprojektowane w taki sposób, aby zoptymalizować przepływ elektronów i dostroić moc elektryczną modułu słonecznego. Wytłoczony wzór folii solarnej jest nadrukowany na folii polietylenowej (PET). Ten proces jest podobny do tworzenia hologramów, jakie można znaleźć na kartach kredytowych/debetowych, i wykorzystuje tę samą maszynę. Pojedynczy mikrorowek generuje określoną ilość energii (napięcia i prądu), a więc grupując mikrorowki razem, możemy łatwo dostosować folię słoneczną do określonego napięcia i prądu wyjściowego. Dzięki zastosowaniu mikrorowków można szczególnie łatwo dostosować produkt fotowoltaiczny zarówno do wymiarów fizycznych, jak i specyfikacji elektrycznych.

Zastosowanie folii fotowoltaicznej
Co można zrobić z niedrogim i dostępnym filmem fotowoltaicznym? W Wielkiej Brytanii znajduje się 1 mld mkw powierzchni dachów przemysłowych, a pokrywając zaledwie 25% tej powierzchni, wytworzylibyśmy ponad 37 GW energii! Agrowoltaika, transport i podróże, tkaniny architektoniczne, dachy przemysłowe, IoT są bardziej przystępne cenowo i dostępne dla fotowoltaiki z folią słoneczną. Możliwości są nieskończone.

Wreszcie niedroga i dostępna zielona energia
Firma Power Roll wybrała dla fotowoltaiki najszybciej rozwijający się nowy materiał pochłaniający energię słoneczną – perowskity – i umieściła go na najtańszej dostępnej powierzchni przewodzącej o najwyższej rozdzielczości, Microgrooves. Wyjątkowo niski koszt Solar Film jest wynikiem produkcji roll-to-roll. To połączenie powierzchni 3D, wzorów w wysokiej rozdzielczości, produkcji roll-to-roll i wykorzystania perowskitów jest całkowicie wyjątkowe w branży fotowoltaiki słonecznej.

Ta kombinacja materiałów i procesów pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej przy najniższym koszcie per wat dowolnego rozwiązania fotowoltaicznego, przy jednocześnie najniższej wadze oraz przy najwyższym stopniu przystosowania zarówno fizycznego, jak i elektrycznego.
Technologia Power Roll jest do tej pory chroniona przez 25 oddzielnych rodzin patentów w ponad 70 krajach. Produkcja nie wymaga ograniczonych zasobów ani niestandardowych maszyn. Dostępne są opcje licencjonowania.

Źródło: Power Roll

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika