Polska wynalazczyni i jej zespół finalistami konkursu European Inventor Award 2024

17 maja 2024
Polska wynalazczyni i jej zespół finalistami konkursu European Inventor Award 2024

Olga Malinkiewicz i jej zespół są finalistami w kategorii „MŚP” nagrody European Inventor Award 2024 w uznaniu ich wybitnych działań na rzecz zrównoważonej przyszłości. Zostali wybrani przez niezależne jury spośród ponad 550 kandydatów do tegorocznej edycji konkursu.

Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat liczba instalacji wykorzystujących energię odnawialną ma się podwoić, mimo iż ich cena potrafi być wysoka i często nie mają idealnej lokalizacji. Olga Malinkiewicz i jej zespół pracują nad tym, aby energia słoneczna była bardziej przystępna cenowo i dostępna dla wszystkich, wykorzystując perowskit jako półprzewodnik w ogniwach słonecznych.

Drukowany metr kwadratowy ogniw słonecznych lekki jak śnieg

Olga Malinkiewicz wynalazła nową technologię drukowania elastycznych ogniw słonecznych tak lekkich, że metr kwadratowy można bez wysiłku utrzymać między dwoma palcami.  Wyjątkowe właściwości perowskitu pozwalają na generowanie energii zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego, otwierając szerokie możliwości zastosowań i wprowadzając przełomową koncepcję recyklingu światła. Ponieważ ogniwa te są drukowane i elastyczne, to są też tańsze w produkcji oraz łatwiejsze do adaptacji do różnych zastosowań.

Energia słoneczna jest osiągalna niemal na całej planecie, co czyni ją powszechnie dostępną. Natura ma zwykle najprostsze rozwiązania, ale możemy wnieść trochę nauki do zarządzania energią słoneczną, aby zwiększyć jej wydajność . Fotowoltaika perowskitowa może być stosowana wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować tradycyjnych, masywnych i sztywnych krzemowych ogniw słonecznych, ponieważ są one zbyt ciężkie. Nasze ogniwa są znacznie lżejsze. Wyobraźmy sobie, że możemy pokryć każdą powierzchnię, wewnątrz lub na zewnątrz, bez przekraczania projektowych ograniczeń wagowych i wykorzystać ją do wytwarzania energii. Nasze rozwiązanie jest tak lekkie, jak padający śnieg – wyjaśnia Olga Malinkiewicz.

Ogniwa mogłyby być zintegrowane z budynkami – na oknach i fasadach – oraz w produktach elektroniki użytkowej – takich jak klawiatury, a także na obudowach komputerów i tabletów. Urządzenia o niższym zużyciu energii mogą w ogóle nie potrzebować baterii po wyposażeniu ich w perowskitowe ogniwa słoneczne. W przypadku urządzeń o dużej mocy, takich jak telefony komórkowe, perowskitowe ogniwa słoneczne mogłyby zapewnić dodatkowe minuty zasilania.

Poszerzanie horyzontów energii słonecznej

Olga Malinkiewicz jest współzałożycielką i dyrektorką technologiczną Saule Technologies.  Za swój wynalazek – opracowanie nowej technologii wytwarzania perowskitowych ogniw fotowoltaicznych metodą druku na cienkich i elastycznych warstwach, takich jak folia PET  otrzymała nagrodę Photonics21 Student Innovation Award (2014). Od momentu założenia firmy (nazwanej na cześć bałtyckiej bogini słońca, Saulé), Olga Malinkiewicz i jej współpracownicy pracowali nad popularyzacją energii odnawialnej i wnieśli ogromny wkład w dziedzinę fotowoltaiki perowskitowej. Teraz, kiedy perowskitowe ogniwa słoneczne Saule Technologies są certyfikowane i zatwierdzone do stosowania w elektronice użytkowej, zamierzają skomercjalizować tę technologię, aby udostępnić ją szerszej publiczności. 

Polska wynalazczyni i jej zespół są jednymi z trzech finalistów Nagrody Europejskiego Wynalazcy (European Inventor Award) 2024 w kategorii „MŚP”. Pozostali finaliści to francuscy wynalazcy Bruno Mottet i Lydéric Bocquet za technologię wytwarzania energii osmotycznej z wykorzystaniem materiałów nanostrukturalnych oraz fińscy wynalazcy Sirpa Jalkanen i Markku Jalkanen za pracę nad ukierunkowaną immunoterapią w leczeniu raka. Europejski Urząd Patentowy (EPO) ogłosi zwycięzców podczas ceremonii transmitowanej na żywo z Malty w dniu 9 lipca 2024 r. Oprócz każdej kategorii, EPO ujawni zwycięzcę Popular Prize, wybranego wyłącznie w głosowaniu publicznym. Głosowanie pozostanie otwarte do dnia ceremonii.

Więcej informacji na temat wpływu nominowanych wynalazków, technologii i historii wynalazców można znaleźć tutaj.

O Nagrodzie Europejskiego Wynalazcy

Nagroda Europejskiego Wynalazcy (European Inventor Award) to jedna z najbardziej prestiżowych nagród za innowacyjność w Europie. Ustanowiona przez Europejski Urząd Patentowy w 2006 r. nagroda jest wręczana osobom i zespołom, które opracowały rozwiązania dla największych wyzwań naszych czasów. Jury European Inventor Award składa się z wynalazców, którzy byli finalistami konkursu. Oceniając propozycje, niezależny panel korzysta z ich bogatej wiedzy technicznej, biznesowej i w zakresie własności intelektualnej. W 2024 r. jury przewodniczy Wolfgang M. Heckl. Wszyscy wynalazcy muszą posiadać patent europejski na swój wynalazek. Więcej informacji na temat różnych kategorii, nagród, kryteriów wyboru i ceremonii transmitowanej na żywo, która odbędzie się 9 lipca na Malcie, można znaleźć tutaj.

 O EPO

Europejski Urząd Patentowy (EPO), zatrudniający 6300 pracowników, jest jedną z największych instytucji użyteczności publicznej w Europie. EPO, z siedzibą w Monachium i biurami w Berlinie, Brukseli, Hadze i Wiedniu, został założony w celu wzmocnienia współpracy w zakresie patentów w Europie. Dzięki scentralizowanej procedurze przyznawania patentów EPO, wynalazcy mogą uzyskać wysokiej jakości ochronę patentową w maksymalnie 4 krajach, obejmującą rynek z około 700 milionami ludzi. EPO jest również wiodącym światowym autorytetem w zakresie informacji patentowej i wyszukiwania patentów.