ECOwind, spółka zależna BayWa r.e., wraz z austriackim dostawcą energii EVN, zrealizowała instalację pływającej farmy fotowoltaicznej – Floating-PV o mocy 24,5 MWp w Grafenwörth w Dolnej Austrii.
Instalacja Floating-PV, jako największa tego typu w Austrii i Europie Środkowej, kontynuuje transformację nieużytkowanych zbiorników wodnych w generatory czystej energii. Projekt jest czwartym co do wielkości projektem Floating-PV w Europie po trzech projektach zlokalizowanych w Holandii, zbudowanych przez BayWa r.e.
Pływająca elektrownia fotowoltaiczna w Grafenwörth o powierzchni blisko 14 hektarów zlokalizowana została na dwóch jeziorach wchodzących w skład byłej piaskowni oraz żwirowni. Instalacja będzie produkować 26700 MWh zielonej energii elektrycznej rocznie i będzie w stanie zaopatrzyć w energię około 7500 austriackich gospodarstw domowych.
Projekt zrealizowano niezwykle szybko, w ciągu zaledwie dziesięciu tygodni zainstalowano łącznie 45304 modułów fotowoltaicznych.
Benedikt Ortmann, Dyrektor Globalny Solar Projects w BayWa r.e. komentuje: „Żyjemy w bardzo ważnych czasach. Jako lider rynku Floating-PV, BayWa r.e. dostrzega ważną rolę tej technologii w rewolucji energetycznej. Jesteśmy podekscytowani wprowadzaniem technologii Floating-PV do coraz większej liczby krajów, tworząć nową funkcję dla niewykorzystanych zbiorników wodnych. Wspólnie z EVN i naszą austriacką spółką zależną ECOwind zrealizowaliśmy projekt w Grafenwörth w formule „pod klucz” i to w rekorodow krótkim czasie, bez żadnego uszczerbku dla środowiska. Bioróżnorodność i zrównoważony rozwój zawsze są dla nas na pierwszym miejscu we wszystkich projektach Floating-PV.”
Aby zapewnić integrację projektu z otaczającym ekosystemem będą prowadzone przez kilka najbliższych lat regularnie badania populacji ryb, jak również badania lokalnej fauny ważek.
Johann Janker, Dyrektor Zarządzający ECOwind, dodaje: “Realizacja projektu Grafenwörth jako, że jest to pierwszy tego typu projekt pływającej farmy fotowoltaicznej w Austrii, była dla nas dużym wyzwaniem. Uwagi wymagały nowe przepisy i opracowywane procedury, musieliśmy również sprostać kwestii zapewnienia bezpiecznej konstrukcji – co udało nam się nawet przy 7-metrowej różnicy poziomów między powierzchnią montażową a wodą.
Oprócz szybkiej instalacji i łatwej konserwacji, Floating-PV ma również zalety w postaci wyższego uzysku energii elektrycznej dzięki efektowi chłodzenia wody – co czyni tę technologię bardzo atrakcyjną perspektywą dla właścicieli okolicznych gruntów.”
Włączając projekt w Grafenwörth, BayWa r.e. zainstalowała łącznie 15 projektów Floating-PV o mocy ponad 230 MW na całym świecie.
Źródło: BayWa r.e
Fot. ECOWind
Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika