Nasza wizja to 24 godziny słońca

13 kwietnia 2017
Nasza wizja to 24 godziny słońca

Maciej_Pilinski_Fronius_photo_high_res.Rozmowa z Maciejem Pilińskim, dyrektorem sprzedaży dywizji Solar Energy firmy Fronius

Jakie dziedziny obejmuje działalność firmy Fronius?

Firma Fronius została założona w 1945 r. przez Guntera Froniusa w Pettenbach w Austrii. Jest firmą rodzinną, zarządzaną już przez trzecie pokolenie. Ma 24 oddziały i zatrudnia ponad 3700 osób na całym świecie. Działamy w trzech dywizjach: spawalnictwie, systemach ładowania akumulatorów i fotowoltaice. Naszym celem obecnie jest oferowanie inteligentnych systemów zarządzania energią, zapewniających maksymalną efektywność energetyczną produktów we wszystkich dywizjach. W tych kierunkach rozwijamy nasze know-how.

Systemy ładowania akumulatorów są naszą najstarszą dywizją. Oferowane przez nią produkty to synonim najdłuższej żywotności akumulatorów w intralogistyce oraz absolutne bezpieczeństwo i wydajność w warsztatach samochodowych.

W 1950 r. został wprowadzony na rynek pierwszy transformator spawalniczy. Od tego momentu Fronius kładzie duży nacisk na rozwój technologii spawania, stawiając sobie za cel umożliwienie niemożliwych połączeń spawanych. W swoim portfolio mamy produkty, które znajdują zastosowanie w większości metod, takich jak MIG/MAG, TIG, plazma, zgrzewanie oporowe lub MMA. Stawiamy również na automatyzację procesów spawalniczych.

Wielkim wyzwaniem naszych czasów jest pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych w celu osiągnięcia niezależności energetycznej. Fronius jako firma, która kładzie duży nacisk na ochronę środowiska, już 25 lat temu zaangażował się w produkcję falowników fotowoltaicznych i należy dzisiaj do grona wiodących dostawców.

Jakie innowacje dla fotowoltaiki oferuje Fronius?

Od ponad 60 lat nazwa Fronius to synonim intensywnych prac badawczych i ciągłego poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań. W dziale badań i rozwoju zatrudniamy ponad 400 osób. Lubimy inwestować w nasz rozwój, co potwierdza wskaźnik inwestycji wynoszący prawie 15 proc. W 2015 r. mieliśmy zarejestrowanych ponad 800 patentów, nie dziwi więc to, że często jesteśmy postrzegani jako lider technologiczny.

Jesteśmy członkiem założycielem SunSpec Alliance, stowarzyszenia, które wyznacza nowe standardy na rynku PV. W zakresie oferowanych produktów mamy tak unikatowe rozwiązania, jak Fronius Energy Package – trójfazowy falownik z możliwością magazynowania energii, który na targach GreenPower w Poznaniu w 2016 r. zdobył Złoty Medal. Rozwijamy jeden z najbardziej zaawansowanych systemów monitorowania instalacji fotowoltaicznych, platformę Solar.Web. W standardzie oferujemy całą gamę protokołów komunikacyjnych: Modbus TCP, Modbus RTU, JSON, pozwalających m.in. na bezproblemową integrację z systemami inteligentnych budynków. Mamy też wyjątkowe, proste i niskonakładowe rozwiązania pozwalające na zarządzanie produkowaną energią, a na targach GreenPower 2017 pokażemy Fronius OhmPilot: najnowsze rozwiązanie służące do maksymalizacji stopnia samokonsumpcji produkowanej energii.

Wywiad ukazał w numerze 1/2017.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika