Nowy rekord świata w sprawności ogniwa perowskitowego

10 stycznia 2017
Nowy rekord świata w  sprawności ogniwa perowskitowego

Inżynierowie z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (UNSW) ustanowili nowy rekord sprawności perowskitowego ogniwa fotowoltaicznego.

Jak informuje dr Anita Ho-Baillie, kierująca pracą naukowców w Australian Centre for Advanced Photovoltaics (ACAP), sprawność rzędu 12,1 proc. została osiągnięta dla ogniwa o powierzchni 16 cm² – największego pojedynczego ogniwa tego typu na świecie, jakie udało się do tej pory wykonać. Nowe ogniwo jest co najmniej 10 razy większe od wytworzanych obecnie, a tak doskonały wynik został potwierdzony przez międzynarodowy niezależny ośrodek badań Newport Corp. w Bozeman w stanie Montana. Zespół, któremu udało się osiągnąć taki wynik sprawności, ma na swoim koncie inne znaczące sukcesy: 18-procentową sprawność pojedynczego ogniwa perowskitowego o powierzchni 1,2 cm² oraz 11,5 proc. sprawności czterokomórkowego ogniwa perowskitowego o powierzchni 16 cm².

 

Artykuł opisujący technologię powstawania ogniw perowskitowych można przeczytać w numerze 4.2016 kwartalnika Magazyn Fotowoltaika.

 

Zaprenumeruj