O czym warto wiedzieć, kupując moduły fotowoltaiczne?

11 lipca 2017
O czym warto wiedzieć, kupując moduły fotowoltaiczne?

 Moduły fotowoltaiczne (PV) są najistotniejszą, ale i najdroższą częścią każdego systemu fotowoltaicznego (PV). Głównie to od ich jakości zależy uzysk energetyczny systemu PV i jego trwałość, stąd przy ich wyborze warto kierować się nie tylko ceną, ale należy także brać pod uwagę kilka innych aspektów, które pozwolą zminimalizować ryzyko nietrafionego zakupu.

Poniżej  wymieniono kilka punktów, które powinny być pomocne przy zakupie modułów, przy czym nie jest tu rozważany wybór konkretnej technologii ani typu modułów PV, gdyż te kwestie związane są z konkretnymi założeniami przyjętymi przez inwestora i projektanta systemu PV, w którym moduły mają być zainstalowane.

Zwykle przy wyborze określonego typu i producenta modułów PV możemy kierować się wieloma przesłankami, z których jako przykład najczęściej branych pod uwagę wymienić można następujące:

  • specyfikacja parametrów technicznych modułu (fizycznych i elektrycznych),
  • gwarancja i certyfikaty jakości posiadane przez produkt wystawione przez renomowane instytucje do tego uprawnione,
  • satysfakcja innych klientów i potwierdzone dane eksploatacyjne,
  • cena i dostępność,
  • certyfikaty jakości producenta (ISO 9000),
  • charakter właścicielski firmy i czas jej działania w biznesie PV.

Dostępność na rynku tanich modułów produkowanych w Chinach (chociaż nie tylko), a także modułów pochodzących z demontażu systemów PV może dla wielu dostawców stanowić istotną pokusę uzyskania większego zysku lub też wygrania przetargu/aukcji. Uwagi sformułowane poniżej mogą więc być pomocne również dla inwestorów przy stawianiu lub/i formułowaniu wymagań wobec potencjalnego dostawcy systemu PV. O modułach pochodzących z demontażu trudno jest się wypowiadać, gdyż ich stan mocno zależy od tego, jak długo i w jakich warunkach były eksploatowane. Transakcja tego typu może być jednak ryzykowna, gdyż pamiętać trzeba, że niektóre procesy degradacyjne zachodzące w modułach – takie jak PID, czyli degradacja wywołana napięciem (ang. Potential Induced Degradation), czy LID – degradacja wywołana światłem (ang. Light Induced Degradation), chociaż niewidoczne, mogą być już mocno zaawansowane. Stosowane dzisiaj materiały i ulepszona konstrukcja modułów powodują, że są one znacznie bardzie odporne na wymienione mechanizmy degradacyjne niż moduły produkowane jeszcze kilka wcześniej. Uszkodzone mogą być również niektóre diody bocznikujące (by-pass) zamontowane w modułach. Tak więc, przy zakupie takich modułów, a przed ponowną instalacją, z pewnością warto jest zapoznać się z ich historią, oryginalnymi certyfikatami i gwarancjami, bardzo dokładnie ocenić ich wygląd i przynajmniej wyrywkowo zmierzyć ich parametry elektryczne w kontrolowanych warunkach. Spełnienie tych wymagań, szczególnie w przypadku dużej liczby nabywanych modułów, może więc w praktyce oznaczać znaczne koszty dodatkowe, co spowoduje, że ich niska cena przestanie być już atrakcyjna.

Niestety, również wiele nowych modułów nie jest pozbawionych wad. Dotyczy to najczęściej mniejszych, nierenomowanych producentów, których w samych Chinach jest kilkuset. Niestety, zdarzają się nierzadko firmy, które – nastawione na szybki zysk – często dopuszczają się zwykłych oszustw, których niedoświadczony użytkownik może nie dostrzec. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek, które mogą być pomocne przy zakupie modułów PV.

Całość artykułu można przeczytać w numerze 2/2017 Magazynu Fotowoltaika.

Zaprenumeruj