Ogniwa i moduły – ciągła rywalizacja o większą wydajność fotowoltaiki

14 lutego 2022
Ogniwa i moduły – ciągła rywalizacja o większą wydajność fotowoltaiki

Innowacje napędzają rozwój i produkcję coraz wydajniejszych i bardziej opłacalnych ogniw i modułów fotowoltaicznych, co widać na trajektorii: od technologii wielu szynoprzewodów, przez moduły ogniw przeciętych na pół, aż po dachówki i gonty fotowoltaiczne.

Tymczasem zarówno moc modułu, jak i rozmiar wafla krzemowego wzrastały z biegiem czasu. Nowym standardem stały się wafle o rozmiarach 182 mm × 182 mm (M10) lub 210 mm × 210 mm (M12). Czołowi producenci rozpoczęli masową produkcję modułów o mocy przekraczającej 500, a nawet 600 W. Wysoko wydajne monokrystaliczne moduły słoneczne mają obecnie większy udział w światowym rynku niż moduły multikrystaliczne. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) udział krystalicznych ogniw słonecznych wykorzystujących technologię PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) przekroczył już w 2019 r. 65%. W I połowie 2020 r. multikrystaliczne ogniwa PERC osiągnęły średnią wydajność 20,6%, a z monokrystalicznymi ogniwami PERC od 22,4 do 22,5%.

Kolejnym ważnym krokiem w kierunku jeszcze większej wydajności jest technologia heterozłącza (HJT), która może pochwalić się wydajnością ogniw na poziomie ponad 25%. Technologia ta przyniosła firmie REC Solar EMEA GmbH nagrodę Intersolar Award w 2020 r. Moduły dwustronne (bifacjalne), które dodatkowo wykorzystują promieniowanie słoneczne po stronie tylnej, również zyskują na popularności, co prowadzi do jeszcze wyższych uzysków energii ze Słońca.

W połączeniu z jednoosiowymi systemami śledzenia w dużych instalacjach wolnostojących, moduły bifacial mają szczególnie wysoki potencjał dalszego obniżania kosztów wytwarzania energii elektrycznej. Moduły bifacial przeżywają również silny wzrost w zastosowaniach dla agrowoltaiki i pływającej fotowoltaiki. IEA spodziewa się, że moduły bifacial osiągną 50-procentowy udział w rynku do końca 2023 r.

Rozwój i produkcja ogniw perowskitowych, zazwyczaj w połączeniu z ogniwami krzemowymi, również czynią ogromne postępy. W grudniu 2020 r. Oxford PV osiągnęło wydajność konwersji na poziomie 29,52% z ogniwem perowskitowym (krzem, z cienką powłoką perowskitową). Oczekuje się, że ogniwa będą gotowe do wprowadzenia na rynek w 2022 r.

Najnowsze technologie produkcji i innowacje w fotowoltaice w 2022 r. po raz kolejny zaprezentuje Intersolar Europe – wiodąca na świecie wystawa dla przemysłu fotowoltaicznego. Wystawa odbędzie się w ramach The smarter E Europe 2022 w Messe München w dniach 11–13 maja 2022 r.

Źródło: Solar Promotion Group

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika