Perowskity w Polskim Pawilonie na EXPO 2020 Dubai

2 listopada 2021
Perowskity w Polskim Pawilonie na EXPO 2020 Dubai

Do 31 marca 2022 roku możemy odwiedzać otwartą w październiku br. Światową Wystawę EXPO 2020 w Dubaju.

Tematem przewodnim Expo 2020 w Dubaju jest hasło „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. To wezwanie do odnalezienia potencjału kreatywności oraz inspiracja do działań na rzecz ochrony ekosystemów. Odpowiedzią są ogniwa perowskitowe jako uniwersalne, odnawialne źródło energii – fotowoltaika nowej generacji – mówi dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO Saule S.A., która w 2014 roku dokonała odkrycia pozwalającego nanosić perowskity metodą druku na cienkie folie.

Firma Saule Technologies zaprezentowała podczas Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai przełomową technologię fotowoltaiki na bazie perowskitów. Odwiedzający Pawilon Polski w Dubaju mogą naładować telefony energią słoneczną prosto z wbudowanej w fasadę instalacji.

Instalacja od Saule Technologies składa się z 20 pionowych liniowych elementów o łącznej powierzchni 2 m2. Dzięki technologii druku ink-jet cienkie i elastyczne ogniwa perowskitowe są zintegrowane bezpośrednio z elewacją Pawilonu i dostosowane do jego stylu architektonicznego. Instalacja o łącznej mocy nominalnej ok. 200 W zapewnia usługę ładowania smartfonów za pomocą 8 portów USB i dołączonych kieszeni na telefon, ułatwiających przechowywanie urządzeń podczas ich ładowania. Ogniwa perowskitowe mają wysoką sprawność zarówno przy naturalnym oświetleniu, jak i w sztucznym świetle, dzięki czemu stacja ładująca działa nawet w godzinach wieczornych. Przy stale optymalnych warunkach instalacja tej wielkości mogłaby ładować jednocześnie do 40 urządzeń, jako że dla standardowego telefonu potrzebna jest moc od 5 W. W przyszłości tego typu rozwiązania z kategorii smart furniture będą powszechnie stosowane w biurach, restauracjach, centrach handlowych czy lotniskach.

Ogniwa perowskitowe są lekkie, elastyczne i łatwe w transporcie. Można je także produkować w różnych kolorach i kształtach. Dzięki ich unikalnym właściwościom, liczba możliwych zastosowań ogniw perowskitowych Saule Technologies jest praktycznie nieograniczona. Perowskity są m.in. idealnym źródłem energii dla urządzeń IoT (Internet of Things), czyli drobnych urządzeń elektronicznych podłączonych do sieci. Pomiary laboratoryjne wykonane przez zespół dra Uliego Würfela w instytucie Fraunhofer ISE wykazały, że ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów firmy Saule Technologies mogą pracować z imponującą wydajnością 25,5% w warunkach eksploatacji przy zastosowaniach IoT (pomiary wykonano przy oświetleniu białym, światłem LED o zimnej barwie i natężeniu 1000 luksów, co odzwierciedla rzeczywiste środowisko komercyjnego zastosowania tych urządzeń). Saule Technologies realizuje już pierwsze projekty w tym obszarze, takie jak na przykład elektroniczne etykiety cenowe.

  Źródło: https://sauletech.com/press/

  Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika