Pływająca, zanurzona fotwoltaika z Norwegii

12 lipca 2022
Pływająca, zanurzona fotwoltaika z Norwegii

Sunlit Sea to norweska firma dostarczająca technologię dla branży pływającej energii słonecznej. Została założona przez Per Lindberg i Kodeworks AS w 2019 r. Celem Sunlit Sea na nowym i szybko rozwijającym się rynku fotowoltaiki pływającej jest wykorzystanie potencjału nowej branży.

Nowatorski system pływający, produkujący energię ze Słońca, optymalizuje koszty, jest długowieczny, łatwy w eksploatacji i konserwacji, odporny na degradację, jest bezpieczny i łatwy do likwidacji. Dzięki wyjątkowemu zespołowi i wsparciu partnerów firma gotowa jest zrewolucjonizować pływającą energetykę słoneczną na oceanie.

Pływające panele słoneczne

Sunlit Sea dostarcza prefabrykowane pływające instalacje zbudowane z pływających modułów fotowoltaicznych. Oszczędza to czas, zmniejsza wiele źródeł ryzyka, a także ogranicza liczbę personelu potrzebnego do montażu modułów w miejscu instalowania systemu. Pływające moduły fotowoltaiczne są dostarczane w kontenerze transportowym zaprojektowanym na wymiar złożonego systemu PV. Sznurowe połączenie modułów zapewnia łatwą obsługę całego zestawu oraz szybkie jego rozmieszczenie na wodzie. System ma wbudowane narzędzie do analizy fal zwane współczynnikiem korekcji fali (WCPR). Zapewnia ono zwiększoną zdolność do obliczania strat w produkcji energii z powodu niedopasowania wywołanego falą, o czym system informuje użytkownika.

Od produkcji do wdrożenia

Firmę Sunlit Sea wyróżnia szybki proces produkcji i instalowania systemu w docelowym miejscu. Dzięki wstępnemu zmontowaniu pływaków można je łatwo transportować i rozkładać na wodzie. Ułatwia to logistykę i nie generuje wysokich dodatkowych kosztów związanych z budową podkonstrukcji. Specjaliści firmy posiadają aktualną wiedzę branżową o środowisku morskim. Klienci otrzymają wsparcie w kwestiach dotyczących cumowania, lokalizacji i montażu. Po ustawieniu na słonej lub słodkiej wodzie zestawy są rozkładane i holowane łodzią na docelowe miejsce. Następnie łączy się poszczególne zestawy, tworząc większe kompleksy generatora. Produkt gwarantuje minimum 25 lat produkcji energii elektrycznej.

Budowa

Moduł pływający o mocy 537 Wp i wymiarach 188 × 188 cm waży 60 kg. Na wodzie moduły rozmieszczone są co 15 cm. Pływak tworzy konstrukcja składająca się z dwóch zespawanych ze sobą blach aluminiowych. Ten metal ma wiele cech, które sprawiają, że idealnie nadaje się do środowiska morskiego. Jest wewnętrznie wytrzymały i wyjątkowo dobrze przewodzi ciepło. Dzięki pokrywającej go warstwie tlenkowej, która tworzy powłokę ochronną, jest odporny na korozję oraz nie posiada właściwości magnetycznych (co w tym przypadku jest zaletą). Aby zapewnić lepszą integralność strukturalną, aluminiowa płyta tylna ma wiele wgłębień, co dodatkowo zapewnia lepsze właściwości redukcji ciepła. Sam moduł fotowoltaiczny jest laminowany na górze pływaka. Rozwiązanie ma bardzo dobre właściwości hydrodynamiczne i aerodynamiczne oraz dobrze radzi sobie na wzburzonym morzu.

Prefabrykacja

Prefabrykacja oferuje szereg korzyści zarówno dla klienta, jak dla klimatu, m.in.:
– krótszy czas od zakupu do rozpoczęcia działania systemu,
– mniejszy ślad środowiskowy w miejscu instalacji
– możliwość chodzenia po powierzchni – bezpieczniejsza i łatwiejsza konserwacja i inspekcja,
– niższe koszty transportu i logistyki
– niższe koszty instalacji,
– niższe koszty utrzymania,
– przyjazny dla środowiska – wydajna produkcja i logistyka to znacznie mniejszy ślad węglowy,
– brak zanieczyszczeń flory i fauny w miejscu instalacji,
– skalowalny model biznesowy z niższymi kosztami i mniejszym zaangażowaniem kapitału,
– zaawansowany nadzór monitoringowy dla lepszego planowania, konserwacji systemu i        optymalizacji zużycia energii.

Obszary zastosowań

Dzięki wydłużonej żywotności i możliwości szybkiego wycofania z eksploatacji nasze instalacje znajdują zastosowanie w wielu różnych operacjach, takich jak pogłębianie dna, zasilanie portów handlowych, a nawet jako uzupełnienie innych obiektów produkujących energię, takich jak zapory. System może zasilać sieci miejskie lub regionalne, wykorzystując energię słoneczną. Może wspomagać energochłonne obiekty, np. centra przechowywania danych.

Źródło: Sunlit Sea

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika