Poszukiwani pracownicy w branży PV

28 września 2023
Poszukiwani pracownicy w branży PV

Odnawialne źródła energii (OZE) stają się jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów na całym świecie. Ze względu na jego przełomowy wpływ na transformację energetyczną, pojawia się coraz więcej ofert pracy, przede wszystkim dla wykwalifikowanych specjalistów. W Polsce w 2021 r. w firmach związanych z fotowoltaiką pracowało w sumie około 113 tys. osób, co czyni nasz kraj liderem Unii Europejskiej pod względem liczby miejsc pracy w tej branży.

Według najnowszych raportów Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej obecnie w sektorze OZE na całym świecie pracuje około 12,7 mln osób. Eksperci przewidują, że do 2030 r. ta liczba wzrośnie do około 24 mln osób. Co istotne, branża OZE generuje już więcej miejsc pracy niż tradycyjny sektor paliw kopalnych i stanowi ponad połowę wszystkich miejsc pracy w energetyce.

 

 

Z raportów Solar Power Europe wynika, że Polska ma dominującą pozycję pod względem liczby miejsc pracy tworzonych przez europejski rynek fotowoltaiczny. Wyprzedzamy w tym nawet Niemcy. Najwięcej miejsc pracy związanych jest z instalacją systemów fotowoltaicznych, w tym w firmach z segmentu instalacji dachowych.

Na rynku najbardziej poszukiwani są instalatorzy z certyfikatami, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w montażu instalacji fotowoltaicznych – powiedziała Paulina Ackermann, szefowa polskiego oddziału norwerskiej firmy Otovo. – Od współpracujących z nami firm wymagamy, by miały certyfikaty uznawane przez organizacje branżowe (uprawnienia UDT) lub producentów sprzętu. Ważne jest też to, aby instalatorzy posiadali uprawnienia do wykonywania instalacji elektrycznych (SEP) oraz przeszli specjalistyczne szkolenia w zakresie technologii fotowoltaicznych.

Dynamiczny rozwój branży OZE, szczególnie w sektorze fotowoltaicznym, otwiera nowe możliwości zatrudnienia, nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Polska jako lider w zatrudnieniu w branży fotowoltaicznej w Europie ma szansę odegrać kluczową rolę w tej globalnej transformacji, stwarzając coraz więcej perspektywicznych i dobrze płatnych miejsc pracy.

Źródło: Otovo

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika