Projekt fotowoltaiczno-magazynowy klasy użytkowej z przepływową baterią wanadową

16 lutego 2022
Projekt fotowoltaiczno-magazynowy klasy użytkowej z przepływową baterią wanadową

Elemental Energy i Invinity Energy Systems ogłosiły jeden z najbardziej innowacyjnych i ambitnych kanadyjskich projektów energii odnawialnej, w którym ponad 45 000 modułów fotowoltaicznych zostanie zainstalowanych wraz z 8,4 MWh Vanadium Flow Battery (VFB) w Chappice Lake, miejscowości położonej w Prowincji Alberta w Kanadzie.

Zlokalizowana w jednym z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Kanadzie, w prowincji, która historycznie znana jest jako jedno z głównych światowych ośrodków wydobycia ropy, elektrownia fotowoltaiczna o mocy 21 MWp zostanie połączona z magazynem energii w technologii VFB Invinity klasy użytkowej. System będzie generować wystarczająco tanią, niskobudżetową energię elektryczną, która zaspokoi potrzeby energetyczne ponad 7000 mieszkańców Alberty.

Po raz pierwszy w Kanadzie moduły fotowoltaiczne będzą połączone bezpośrednio z VFB, poprawiając wydajność elektrowni, elastyczność operacyjną i koszty funkcjonowania. W porównaniu z bardziej popularnymi akumulatorami litowo-jonowymi, akumulatory VFB Invinity są bezpieczniejszą formą magazynowania energii klasy użytkowej. Mają dłuższy czas działania, oferując doskonałą trwałość operacyjną w bardzo ciężkich warunkach użytkowania, a jednocześnie w pełni nadają się do recyklingu po zakończeniu eksploatacji.

Opracowany i wyprodukowany przez Invinity z Vancouver, VFB będzie ładowany z generatora fotowoltaicznego, dzięki czeu będzie dostarczał czystą energię do lokalnej sieci elektroenergetycznej o każdej porze dnia i nocy. Ta zdolność do dostarczania energii na żądanie pomoże przyspieszyć redukcję emisji dwutlenku węgla i złagodzić ograniczenia w sieci elektrycznej Alberty, eliminując wąskie gardła w przepływie energii, które mogą stanowić przeszkodę w instalacji dodatkowej produkcji energii odnawialnej w całej prowincji.

Plan Przywództwa Klimatycznego Alberty, wprowadzony po raz pierwszy w 2015 rr., jest jedną z najsilniejszych polityk klimatycznych w Ameryce Północnej i strategią stworzoną w Albercie, mającą na celu redukcję emisji dwutlenku węgla, dywersyfikację gospodarki prowincji i tworzenie miejsc pracy. Kluczową częścią tej strategii jest stopniowe wycofywanie emisji z energii elektrycznej opalanej węglem w Albercie do 2030 r., zastępując co najmniej 50% tej mocy energią odnawialną. – Czysta energia na żądanie staje się coraz bardziej nieocenionym towarem; jednocześnie dostarczając energię słoneczną i zapewniając jej magazynowanie w Chappice Lake, udowodnimy, że wytwarzanie energii słonecznej oraz użytkowe akumulatory wanadu Invinity mogą sprawić, że Alberta stanie się potęgą dla sieci północnoamerykańskiej – mówi Matt Harper, dyrektor handlowy w Invinity Energy Systems.

Cieszymy się, że rozpoczynamy rok 2022, ogłaszając naszą największą do tej pory sprzedaż w Ameryce Północnej i odzwierciedlając przejście Invinity do nowej fazy biznesowej, w której dostarczamy ustandaryzowane produkty do magazynowania energii w opłacalnych projektach komercyjnych. Współpraca z zespołem Elemental stawia wysoko poprzeczkę przyszłym relacjom handlowym. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie ze strony organizacji Emissions Reduction Alberta oraz za udział First Nation z Cold Lake w wykazaniu, w jaki sposób dostarczanie energii na żądanie z obfitych zasobów słonecznych może poszerzyć dziedzictwo Alberty jako lidera w dziedzinie energii – mówi Larry Zulch, dyrektor generalny Invinity Energy Systems.

Źródło: Invinity Energy Systems

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika