Rekordowa liczba OZE przyłączonych do sieci

20 lutego 2019
Rekordowa liczba OZE przyłączonych do sieci

TAURON zanotował rekordową liczbę odnawialnych źródeł energii przyłączonych do sieci energetycznej. W ubiegłym roku było to ponad 8 tys. mikroinstalacji. To wynik dwukrotnie wyższy niż w całym 2017 r.

Spośród wszystkich przyłączonych w ubiegłym roku mikroinstalacji zdecydowana większość została wykonana w technologii fotowoltaicznej. Spółka przyłączyła także 32 większe odnawialne źródła energii inne niż mikroinstalacje, z których sześć nie zostało wykonanych w technologii fotowoltaicznej. Były to elektrownia wodna, elektrownia wiatrowa, a także elektrownie wykorzystujące biogaz inny niż biogaz rolniczy. Pozostałą część stanowią elektrownie PV. W sumie łączna moc instalacji przyłączonych w ubiegłym roku przekroczyła 75 MW.

Największy przyrost przyłączonych instalacji TAURON Dystrybucja zanotował w IV kwartale 2018 r. – ponad 3 tys. o łącznej mocy 28 MW. Dla porównania w całym 2017 r. do sieci spółki zostało przyłączonych nieco ponad 4 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 24 MW.

W sumie TAURON Dystrybucja przyłączył do sieci energetycznej już ponad 17 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 106 MW. Największą liczbę przyłączeń Spółka odnotowała na terenie województw małopolskiego – 6,2 tys. – i śląskiego – 6 tys. Na Dolnym Śląsku było to ponad 2,7 tys., a na Opolszczyźnie 1,4 tys. przyłączonych instalacji.

Zaprenummeruj Magazyn Fotowoltaika