Rozwiązania dla agrofotowoltaiki od BayWa r.e

14 października 2021
Rozwiązania dla agrofotowoltaiki od BayWa r.e

Agrofotowoltaika łączy produkcję żywności i energii, pozwalając jednocześnie na wykorzystanie kawałka ziemi do produkcji rolnej i energii słonecznej. Przy rosnącej globalnej populacji i zmniejszającej się przestrzeni dla uprawy roślin, cała powierzchnia nadająca się do upraw musi zostać zoptymalizowana, a rolnicy nie mogą sobie pozwolić na marnowanie lub utratę plonów z powodu niedoskonałych warunków pogodowych. Ponadto oczekuje się od branż przemysłowych na całym świecie większej dekarbonizacji i wyeliminowania zależności od paliw kopalnych.

Uprawy ziemi pod systemem fotowoltiacznym z przezroczystymi modułami

Przezroczyste moduły mają niższą wydajność energetyczną niż standardowe moduły słoneczne, ale gwarantują idealną, umiarkowaną ilość cienia i zapewniają maksymalną ochronę upraw. Urządzenia i przewody nawadniające można łatwo i bezpiecznie zintegrować z podkonstrukcjami sytemu montażowego dla agrofotowoltaiki.

Moduły fotowoltaiczne generują największy uzysk, gdy padające promieniowanie słoneczne jest maksymalne, a temperatura otoczenia jest jak najniższa. W tym czasie, dla utrzymania właściwego tempa wzrostu, rośliny potrzebują więcej energii.

Ochrona upraw

Poważne lub ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak grad, burze, susza, ulewne deszcze i fale upałów, stają się coraz bardziej powszechne.

Rzędy modułów fotowoltaicznych w systemach agrofotowoltaicznych zapewniają najlepszą możliwą ochronę upraw. Ponadto przezroczystość modułu jest dostosowana do każdej uprawy i stwarza najlepsze możliwe warunki dla wegetacji roślin. Regulacja nasłonecznienia może być szczególnie przydatna w przypadku upraw, które nie tolerują bezpośredniego światła słonecznego.

Zapewniamy cień, zapewniamy zmniejszenie zużycia wody, zapewniamy jednocześnie energię elektryczną – powiedział Stephan Schindele, szef Agri-PV, BayWa r.e. – To pokazuje, że uprawa roślin w warunkach fotowoltaicznych jest możliwa i efektywna, a Agri-PV jest rozwiązaniem, które może być częścią strategii dostosowania rolników do globalnego ocieplenia.– dodaje.

Źródło: Baywa.re