Spółka Soltec rozszerza działalność o projekty wielkoskalowe

8 kwietnia 2022
Spółka Soltec rozszerza działalność o projekty wielkoskalowe

Soltec wchodzi na wyższy poziom biznesu w branży fotowoltaicznej i angażuje się wraz ze swoimi partnerami w realizacje projektów wielkoskalowych. Poszerzenie działalności i utworzenie grupy kapitałowej Soltec Group to kolejny kamień milowy w rozwoju firmy.

W ciągu 16 lat obecności na rynku fotowoltaicznym firma Soltec stopniowo poszerzała zakres działalności, stając się jednym z największych dystrybutorów rozwiązań PV. Szczególnie ostatnie 3 lata przyniosły spółce intensywny rozwój. Soltec zajął 3 miejsce na rynku pod względem liczby sprzedanych modułów PV[1] w Polsce za rok 2020. Natomiast w kolejnym roku podwoił wynik sprzedając w sumie moduły o łącznej mocy 114,441 MW.

Wraz z partnerami biznesowymi Soltec rozpoczął nowy etap: realizację inwestycji PV o zróżnicowanych mocach – od 50 kW, po wielkoskalowe instalacje powyżej 1 MW. Wśród projektów znajdują się m.in. dwie instalacje o mocy po 1 MW w Krasinie i o 0,4 MW w Rybinie.

W ostatnim czasie dostarczyliśmy również komponenty do budowy farmy fotowoltaicznej, realizowanej przez naszego partnera – firmę EkoEnergia Polska. Projekt o mocy 10 MW, zajmuje 19 ha obszaru w miejscowości Tarnów, gm. Ząbkowice Śląskie. Realizacja zapewni energię 3,5 tys. gospodarstw domowych – mówi Agnieszka Kozłowska-Korbicz, Dyrektor ds. Projektów Strategicznych.

Nowy obszar działalności Soltec był motorem do wyodrębnienia nowej spółki Soltec Business, która zajmuje się realizacją projektów PV w ramach partnerstwa biznesowego z firmami instalatorskimi. Obecnie na etapie realizacji znajdują się inwestycje o łącznej mocy 15 MW.

Dynamiczny rozwój w ramach grupy

Ze względu na dynamiczny rozwój Soltec na wielu płaszczyznach – w tym wzrost liczby projektów wielkoskalowych, w które firma zaczęła angażować się ze swoimi partnerami biznesowymi – pojawiła się potrzeba rozróżnienia segmentów specjalizujących się w konkretnej dziedzinie i świadczących inny zakres usług. Tak powstała grupa kapitałowa Soltec Group, której spółki oferują szereg usług dla biznesu w obszarze fotowoltaiki.

 Ostatnie lata przyniosły rozwój fotowoltaiki na skalę, której nikt się nie spodziewał. Rynek się zmienia, a my wsłuchujemy się w jego potrzeby. Gromadzimy niezbędne kompetencje, które pozwalają rozwijać biznes fotowoltaiczny instalatorom, a firmom oszczędzać dzięki energii słonecznej – tłumaczy Sebastian Lendzion, współzałożyciel Soltec.

Soltec Group skupia następujące marki:

  • Soltec – firma, w której obszarze działania znajduje się dostarczanie instalatorom rozwiązań PV – dystrybucja komponentów, projektowanie oraz serwisowanie.
  • Soltec Business, która skupia się na realizacji projektów PV różnej wielkości. Oferta skierowana jest do przedsiębiorstw, pragnących oszczędzać energię w zrównoważony sposób, jak i firm instalatorskich, które są zainteresowane wspólną realizacją projektów i dalszym rozwojem w branży PV.
  • Obok Soltec i Soltec Business w ramach Soltec Group funkcjonuje marka SOLACADEMY, która organizuje profesjonalne szkolenia z zakresu fotowoltaiki.

Nowa odsłona spółki miała swoją premierę na kieleckich Targach ENEX 2022.

Projekty realizowane w ramach partnerstwa biznesowego

Soltec Business zaprasza dotychczasowych partnerów – firmy instalatorskie – do wspólnej realizacji projektów w ramach  Green Energy Hub – partnerstwa biznesowego, do którego dołączenie umożliwia zaangażowanie się w realizowane przez spółkę inwestycje.

Podczas realizacji projektów wzajemnie dzielimy się swoim doświadczeniem i kompetencjami z naszymi partnerami. Do nas należy m.in. dostarczanie komponentów, przygotowanie dokumentacji projektu oraz dobór modelu finansowania. Nasi partnerzy wnoszą natomiast swoje umiejętności w zakresie montażu instalacji PV. Pomysły na inwestycje mogą zgłaszać obie strony – wyjaśnia Agnieszka Kozłowska-Korbicz.

 

[1] Na podstawie badania IEO: Raport Instytutu Energetyki Odnawialnej Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021

 

artykuł sponsorowany