System balastowy Alion Energy z trakerem i robotem czyszczącym

28 czerwca 2022
System balastowy Alion Energy z trakerem i robotem czyszczącym

Założona w 2008 r. firma Alion Energy USA całkowicie przeprojektowała sposób budowy i konserwacji systemów energii słonecznej dużej skali. Jako dostawca innowacyjnych technologii montażowych oraz rozwiązań w zakresie obsługi i konserwacji O&M (ang. Operating and Maintenance), Alion Energy łączy technologię stałego przechyłu i jednoosiowego śledzenia z w pełni autonomiczną robotyką O&M. Takie kompleksowe połączenie gwarantuje maksymalne wytwarzanie energii przy najniższym możliwym, całkowitym koszcie systemów fotowoltaicznych.

Nowatorska koncepcja wymagała ponownego przemyślenia całego procesu instalacji i struktury systemu od podstaw, a nie tylko wprowadzania stopniowych ulepszeń w istniejących rozwiązaniach. Zaprojektowano i opracowano nowe konstrukcje dla skali użytkowej w celu przedłużenia żywotności systemu i zintegrowania w pełni autonomicznej robotyki O&M. Jedną z niewątpliwych zalet projektu Alion Energy jest lekkość całego systemu, który można łatwo transportować i montować. Ponieważ nie wymaga wbijania metalowych pali głęboko w ziemię można go stosować na dachach budynków komercyjnych.

Kompletny system Alion Energy składa się z trzech komponentów: trakera, balastowej konstrukcji mocowania oraz robota czyszczącego.

Oczekujący na przyznanie patentu Alion Storm Tracker wykorzystuje ciągłą, łączoną szynę betonową, zapewniając wysoką sztywność całej konstrukcji. Rura napędowa przenosi moment obrotowy z silnika rzędowego i napędu obrotowego na szereg kół zębatych, które obracają każdą sekcję gąsienicy. Mechanizm Storm Lock blokuje tracker w pozycji złożonej, umożliwiając tańszy transport i montaż. W celu skrócenia czasu pracy przy budowy w terenie, główne części są wstępnie zmontowane fabrycznie.

Opatentowany system mocowania Alion AMS wykorzystuje rozkładaną konstrukcję regałową i uformowane ślizgowo szyny betonowe do szybkiej budowy w trudnych miejscach. System jest balastowany w celu ułatwienia budowy na terenach o trudnych warunkach geotechnicznych, np. bardzo twardy lub bardzo miękki grunt. Do wykonania toru betonowego wykorzystywana jest układarka do betonu. Maszyny te są używane na całym świecie do wykonywania krawężników, barier autostradowych i innych podobnych konstrukcji betonowych. Stosowany jest beton niezbrojony. Metalowe elementy połączeń z trakerem mocowane są do betonowego toru za pomocą konstrukcyjnej żywicy epoksydowej.

Zrobotyzowane rozwiązanie do czyszczenia elektrowni słonecznych Alion Energy, do efektywnego mycia modułów jest elementem operacyjnego i eksploatacyjnego budżetu projektu. Betonowy balast konstrukcji mocowania służy jako tor dla pojazdu. Pojazd nie unosi kurzu podczas jazdy ani nie obciąża modułów i konstrukcji trakera. Zrobotyzowany pojazd pracuje autonomicznie. Podczas mycia rzędu paneli słonecznych transportuje własną wodę, zapewniając wysokiej jakości, powtarzalne wyniki czyszczenia przy bardzo niskim nakładzie pracy. Pojazd autonomicznie porusza się między rzędami paneli.

Źródło: Alion Energy

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika