Systemy PV dla rolników. Po jakie rozwiązania warto sięgnąć?

4 marca 2021
Systemy PV dla rolników. Po jakie rozwiązania warto sięgnąć?

Odpowiednie nasłonecznienie ma ogromne znaczenie dla rolnictwa – wpływa na wzrastanie plonów i tym samym wielkość zbiorów. Korzyści płynących ze słońca może być jednak więcej. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym rolnicy mogą dodatkowo potraktować je jako darmowe źródło energii, oszczędzając przy tym na rachunkach za prąd. Jakie systemy PV warto zastosować?

Na terenach niezurbanizowanych nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do montażu instalacji PV. Jeśli gospodarstwo dysponuje wolnymi terenami, można zainwestować w budowę farmy fotowoltaicznej i zostać nie tylko prosumentem, ale i producentem energii elektrycznej. We wszystkich tych przypadkach optymalne rozwiązania techniczne oferuje AS Energy, dystrybutor na terenie Polski modułów fotowoltaicznych JinkoSolar, falowników marki Solis oraz konstrukcji montażowych firmy K2.

– Otrzymujemy wiele zapytań od właścicieli gospodarstw rolnych, hodowców i plantatorów, którzy są zainteresowani fotowoltaiką. Przy rosnących cenach prądu i coraz większej świadomości ekologicznej, tego typu OZE staje się oczywistym rozwiązaniem. Dlatego mamy przygotowaną ofertę dla inwestorów z terenów rolniczych, dopasowaną do zróżnicowanych potrzeb oraz warunków technicznych – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy firmy RuckZuck, właściciela marki AS Energy.

Nowoczesne rozwiązania od AS Energy

Podstawowym elementem instalacji PV są panele fotowoltaiczne. Odpowiadają nie tylko za agregowanie promieni słonecznych, ale także ich przemianę w energię elektryczną. JinkoSolar, jeden z największych producentów modułów słonecznych na świecie, oferuje najbardziej innowacyjne rozwiązania, m.in. moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne. Powstają one z monokryształów krzemu i są o wiele bardziej wydajne niż moduły polikrystaliczne.

Korzystanie z instalacji PV nie byłoby jednak możliwe bez falownika, który przekształca prąd stały (wytworzony przez moduły fotowoltaiczne) w prąd zmienny (który pobieramy z gniazdek). Produktami, które zagwarantują nam wysoką wydajność są falowniki marki Solis, które jako pierwsze przeszły testy niezawodności PVEL. Dodatkowo osiągnęły mniej niż 0,2% wskaźników awaryjności zgłoszonych w niezależnym audycie niezawodności DNV-GL, a   w testach walidacyjnych DNV-GL wykazały najwyższe prognozy żywotności (w kategorii falowników szeregowych). W ofercie AS Energy dostępne są falowniki trójfazowe oraz trójfazowe 5G.

Istotnym składnikiem systemu fotowoltaicznego są również konstrukcje, które odpowiadają za poziom stabilności i wytrzymałości na warunki atmosferyczne. Jeśli właściciel gospodarstwa rolnego planuje wytwarzanie prądu tylko na własne potrzeby, może skorzystać z rozwiązań dla dachów na budynkach mieszkalnych oraz gospodarczych . Wśród systemów montażowych od K2 znajdują się propozycje odpowiednie zarówno do dachów płaskich, jak i skośnych – o różnych rodzajach pokryć. Mogą znaleźć one swoje zastosowanie również na dużych powierzchniach budynków gospodarczych: stodołach, garażach, wiatach czy magazynach. Dzięki wdrożonemu przez firmę K2 narzędziu K2 Base, profesjonalną instalację PV zaprojektujemy samodzielnie. Klienci AS Energy mogą dodatkowo skorzystać ze wsparcia technicznego i praktycznych usług cyfrowych.

A może zostać producentem energii?

Dla rolników, którzy nie mają możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych na konstrukcjach dachowych, alternatywą są panele fotowoltaiczne na gruncie, montowane za pomocą palowania. Podobna opcja wchodzi też w grę, jeśli inwestor zamierza wybudować farmę fotowoltaiczną. Panele fotowoltaiczne naziemne pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni, a także dają możliwość łatwiejszego dostępu do zamontowanej instalacji. Asortyment AS Energy zawiera rozwiązania odpowiednie dla wszystkich klas gleb, a dzięki najnowocześniejszym systemom kotwiczącym, są one stabilnie i bezpiecznie montowane nawet na najbardziej wymagających podłożach. W ofercie znajdują się zarówno panele fotowoltaiczne naziemne jednopodporowe w układzie pionowym, jak i dwupodporowe w układzie poziomym.

W przypadku farmy fotowoltaicznej, rolnik przestaje być prosumentem (czyli nie produkuje energii tylko na własne potrzeby), a staje się producentem i zarabia na każdej sprzedanej kWh mocy. Choć jest ona mniej warta od tej wyprodukowanej przez instalację prosumencką, to może przynosić duże dochody.

Programy wsparcia obniżają koszty inwestycji

Dobrze dobrane systemy fotowoltaiczne zwracają się w ciągu kilku lat. By maksymalnie skrócić ten czas, warto skorzystać z wielu możliwości finansowania i ulg dla rolników. W ramach programu Czyste Powietrze dofinansowanie proponują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. W przypadku termomodernizacji, co wiąże się z wymianą starego pieca na paliwo stałe, można otrzymać częściowy zwrot kosztów. Warty uwagi jest również program Agroenergia, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wiele gmin oferuje też własne wsparcie – warto o nie zapytać we właściwym urzędzie. Oferty dla tego typu inwestycji dostępne są także w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Można wreszcie skorzystać z niskooprocentowanego kredytu np. w Banku Ochrony Środowiska lub z oferty leasingu instalacji.

 

Informacje o AS Energy:

AS Energy to marka działająca na rynku odnawialnych źródeł energii, która oferuje wszystkie potrzebne elementy do montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie. Dzięki współpracy ze światowymi liderami sektora energetyki słonecznej (K2, Jinko Solar, Solis) proponuje szeroki wybór komponentów najwyższej jakości. Oferta produktowa skierowana jest do klientów biznesowych: instalatorów, firm wykonawczych, biur projektowych, sklepów oraz hurtowni solarnych.

Więcej informacji na stronie:

www.asenergy.pl