Szklenie obiektów w technologii ClearVuePV

24 stycznia 2022
Szklenie obiektów w technologii ClearVuePV

Logiczne jest oczekiwanie, że obiekty, które powstaną w przyszłych inteligentnych miastach, mających pojawić się w tej dekadzie, będą inteligentnymi budynkami zdolnymi do wytwarzania energii przez własne fasady.

Zintegrowane szkło solarne ClearVuePV australijskiej firmy ClearVue z siedzibą w Perth wykorzystuje technologię nano- i mikrocząstek do wewnętrznego rozpraszania, redystrybucji i odbijania elementów wpadającego światła w kierunku krawędzi szklanego panelu. Tam jest ono zbierane przez moduły fotowoltaiczne na bazie krzemu monokrystalicznego. Moduły fotowoltaiczne są umieszczone w obwodzie, który jest zoptymalizowany do zbierania promieni energii padających z wielu kierunków (nawet w przypadku zachmurzenia!).

Technologia ClearVuePV wykorzystuje aktywowaną warstwę pośrednią umieszczoną w segmencie (pojedynczy zestaw do zabudowy). Składa się on z dwóch lub trzech tafli szkła (w zależności od wymagań projektu), a niektóre z nich są powlekane specjalistycznymi cienkimi foliami. Wszystkie rodzaje szkła i specjalnych powłok stosowanych w systemie są również starannie dobierane, aby zmaksymalizować wydajność systemu. Zaawansowany system szklenia słonecznego ClearVue zwiera opatentowane nano- i mikrocząsteczki rozproszone w warstwie pośredniej, inteligentną konstrukcję wewnętrzną, w tym powłokę o niskiej emisyjności, oraz niestandardowe ogniwa fotowoltaiczne. Połączenia elektryczne między każdym oknem lub grupą okien oraz elektroniczny obwód sterujący umożliwiający każdą z inteligentnych funkcji są również zastrzeżone, ale można je łatwo dostosować i zoptymalizować pod kątem indywidualnego projektu. Okna solarne ClearVuePV, będąc wyjątkowym, wysoce przezroczystym materiałem budowlanym, umożliwia również znaczne (do 30–40%) oszczędności energii HVAC i oświetlenia w budynkach w porównaniu z najpopularniejszymi oknami bez zastosowania systemów solarnych.

Połączone rozwiązanie zapobiega przedostawaniu się nadmiaru ciepła i niepożądanego promieniowania słonecznego (UV i podczerwieni) do pomieszczeń w budynku. Te długości fal są przekierowywane w kierunku krawędzi tafli szkła w celu zbierania energii za pomocą konwencjonalnych (ale głęboko zintegrowanych z budynkiem) ogniw fotowoltaicznych, które wytwarzają czystą energię. A wszystko to dzieje się z zachowaniem możliwości przechodzenia naturalnego światła widzialnego w dużej mierze niezmienionego, aby zapewnione było maksymalnie naturalne światłodzienne. Wygląd wszystkich obiektów ze szkłem ClearVue jest jednolity, ponieważ wskaźnik oddawania barw (CRI) okien wykonanych w technologii szklenia CV wynosi aż 99%. W razie potrzeby szkło można, oczywiście, przyciemniać. Dzięki temu możliwe jest budowanie unikalnych, opartych na elewacjach, miejskich farm fotowoltaicznych, nie stanowiących dodatku do przegród zewnętrznych budynku, a raczej będących integralną częścią samej konstrukcji elewacji – i to bez poświęcania widocznej przejrzystości.

Firma zleciła wykonanie modelu pokazującego wiarygodność zielonego budynku australijskiej technologii szkła solarnego ClearVuePV. Model opiera się na zlokalizowanym w Kanadzie tzw. archetypowym biurowcu o nazwie ClearZero, opracowanym przez specjalistów ds. efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju Footprint. Celem było zbudowanie archetypu zgodnie z Toronto Green Standard (TGS), który do 2030 r. stanie się jednym z najostrzejszych standardów efektywności energetycznej i termicznej budynków na świecie.

Footprint wykonał model sześciokondygnacyjnego budynku biurowego o powierzchni 15 000 m², w którym mają zostać zastosowane niskoemisyjne zespoły konstrukcyjne, w tym masywne drewno, zmniejszone zużycie betonu, a także opatentowana technologia szklenia słonecznego ClearVue. Footprint wykorzystał rozwiązanie szklenia fotowoltaicznego ClearVue w całym projekcie budynku, a także jako główny materiał elewacji dla Archetype, w tym zastosowanie wyższych współczynników oszklenia do ścian na elewacjach o większym nasłonecznieniu.

Nowe modelowanie pokazało, w jaki sposób zintegrowana technologia szkła solarnego australijskiej firmy ClearVue może podnieść standardy efektywności energetycznej i termicznej budynku do światowych poziomów oraz pomóc w dostarczaniu dużej części energii elektrycznej. Okna słoneczne ClearVue z potrójnymi szybami obniżają koszty ogrzewania i chłodzenia oraz poprawiają efektywność energetyczną budynku. Zapobiegają przedostawaniu się przez okna niechcianego promieniowania słonecznego do wewnątrz, a zamiast tego przekształcają je w energię elektryczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych.

Prezes ClearVue Victor Rosenberg powiedział, że modelowanie będzie wykorzystywane przez notowaną na ASX firmę jako kluczowe narzędzie sprzedaży i źródło edukacyjne podczas pracy z architektami, inżynierami, programistami i budowniczymi.– Dzięki efektywności energetycznej i wytwarzaniu energii [technologia ClearVue] oferuje rozwiązanie dla tych architektów, inżynierów i deweloperów, którzy zmagają się z projektowaniem budynków, aby spełnić te nowe przepisy, przy jednoczesnym zachowaniu rozległych widoków i maksymalizacji światła dziennego budynku. Opracowany przez nas archetyp wyznacza bardzo jasny i przekonujący szablon, w jaki sposób można zaprojektować budynek, który już teraz spełnia najbardziej rygorystyczne normy dotyczące celów zużycia energii w budynkach do 2030 r.

Źródło: ClearVue Technologies Limited

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika