Trendy europejskie w systemach montażowych PV cz. 1

20 lipca 2022
Trendy europejskie w systemach montażowych PV cz. 1

Producenci systemów montażowych do modułów fotowoltaicznych optymalizują swoje produkty i rozwiązania. Na targach Intersolar Europe 2022 w Monachium prezentowano bardziej elastyczne, segmentowe, prostsze, lżejsze, a jednocześnie wytrzymalsze, bardziej nośne i trwalszekonstrukcje wsporcze modułów fotowoltaicznych.

Dotyczy to zarówno dachów i elewacji, jak i zastosowań naziemnych. Ponieważ dzięki oszczędności materiału, uniwersalnym, a jednocześnie wiatroszczelnym systemom montażowym, można zmniejszyć nie tylko koszty instalacji, logistyki i produkcji, lecz także zminimalizować emisję CO2. Przyczyniają się do tego również odpowiednie oprogramowanie do planowania i projektowania oraz szkolenia online dla instalatorów.

Ogromne znaczenie mają optymalizacje systemów montażowych dla komercyjnych dachów płaskich z dużymi systemami PV. Dzieje się tak, ponieważ wyzwanie polegające na zmniejszeniu obciążenia dachu, nieuszkodzeniu jego pokrycia i zamontowaniu systemów solarnych z możliwie najlżejszą podkonstrukcją w sposób stabilny jest tutaj szczególnie duże. W przypadku systemów fotowoltaicznych na dużych budynkach komercyjnych waga modułów fotowoltaicznych jest relatywnie ogromna. Ponadto rentowność systemów i redukcja kosztów zwykle odgrywają jeszcze większą rolę w sektorze komercyjnym niż w przypadku użytkowników prywatnych.

Podkonstrukcje zaprojektowane aerodynamicznie

Trend, zwłaszcza w przypadku komercyjnych dachów płaskich, zmierza w kierunku aerodynamicznie zaprojektowanych podkonstrukcji z możliwie najniższym obciążeniem, które można zainstalować lub umieścić bez użycia narzędzi i bez penetracji dachu. Ponadto najnowsza generacja systemów montażowych, zwłaszcza w sektorze komercyjnym, jest zwykle również przeznaczona do większych, mocniejszych modułów o długościach od 1500 do 2100 mm i szerokościach od 980 do 1150 mm, które stają się coraz popularniejsze.

W wielu nowych rozwiązaniach do mocowania modułów zamiast śrub stosuje się urządzenia zaciskowe i blokujące lub zintegrowane przeguby uchylne we wspornikach montażowych. Dzięki temu moduły fotowoltaiczne mogą leżeć bez naprężeń mechanicznych w systemie montażowym. W ten sposób zapobiega się uszkodzeniom ogniw modułów, a w konsekwencji spadkowi wydajności systemu. Wsporniki dachowe z ruchomymi łącznikami mogą również zapewnić termiczne oddzielenie systemu mocowania, a tym samym zapobiec uszkodzeniom materiału dachu.

Coraz większą popularnością cieszą się również wstępnie zmontowane jednostki bazowe podkonstrukcji, które można rozłożyć na dachu i połączyć ze sobą. Większość z nich ma zintegrowane korytka kablowe lub system zarządzania kablami. W wielu przypadkach systemy montażowe mogą być montowane pod różnymi kątami nachylenia, np. 8°, 10° lub 15°, równoległe do dachu, w poprzek w różnych orientacjach (południe, wschód/zachód). Istnieje również możliwość montażu modułów w pionie lub podniesienie ich, a także łączenie szerokich i wąskich szyn uziemiających w tym samym systemie. Stabilniejsze powierzchnie dachowe lub moduły wymagające mniejszego balastowania można pokryć bardziej opłacalnymi, wąskimi szynami bazowymi. Taka różnorodność kombinacji zapewnia dużą elastyczność w dostosowaniu konstrukcji wsporczej do danego dachu.

Ochrona pokrycia dachowego

W większości przypadków podkonstrukcje stoją na powierzchniach ochronnych, aby nie uszkadzały poszycia dachu. Mogą to być np. strukturalne maty ochronne z granulatu gumowego, które są już zamontowane pod szynami ochronnymi, warstwy ochronne z włókniny poliestrowej lub gumowe podkładki. Ważne jest, aby woda deszczowa z płaskiego dachu mogła swobodnie spływać i aby nie tworzyły się kałuże (co dodatkowo zwiększałoby obciążenie dachu).

Można to osiągnąć, np. umieszczając podkładki tylko pod częścią szyn montażowych lub zostawiające regularne przerwy między wstępnie zamontowanymi matami ochronnymi, aby woda deszczowa mogła bez przeszkód spływać przez szczeliny pomiędzy nimi. Inną możliwością jest zamontowanie systemu PV na płytach rozkładających obciążenie, np. aluminiowych profilach o małej powierzchni, co zapewnia odprowadzanie wody z dachu we wszystkich kierunkach.

Źródło: PV Europe
Zdjęcia: Corab S.A.