Warszawiacy chcą energii ze Słońca

23 kwietnia 2018
Warszawiacy chcą energii ze Słońca

Zainteresowanie Polaków odnawialnymi źródłami energii jest coraz większe. Ze względu na charakter zabudowy wiodącą technologią dla mikroinstalacji OZE, wśród mieszkańców dużych miast,
jest fotowoltaika. Na stołecznym rynku innogy Polska jest największym dostawcą tych rozwiązań dla prosumentów. W 2017 roku do warszawskiej sieci elektroenergetycznej przyłączono mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy prawie 2 MW, a w tym samym okresie innogy Polska zrealizowała inwestycje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,5 MW.

Rok 2018 zapowiada się również dobrze, m.in. za sprawą dofinansowania na odnawialne źródła energii przydzielanego przez Urząd Miasta Warszawy, w ramach którego mieszkańcy stolicy mogli ubiegać się nawet o 15 000 zł wsparcia. W stosunku do naboru z marca 2017 r. innogy odnotowała blisko 10% wzrost sprzedaży instalacji fotowoltaicznych, a łączna moc zainstalowana z podpisanych umów wynosi niespełna 1,1 MW. Zaobserwowano znaczący wzrost zainteresowania ze strony podmiotów biznesowych oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Przeciętna wielkość zakontraktowanych instalacji to 5-6 kW, ale największe mają nawet 20 kW. Pracownicy innogy Polska nie tylko przygotowali dla Klientów projekty optymalnych instalacji dla danej lokalizacji, ale również pomagali w dopełnianiu formalności związanych ze zdobyciem dofinansowania.

– Dla Klientów indywidualnych opłacalność inwestycji w fotowoltaikę nadal jest istotna, ale aspekt bycia eko staje się równie ważny. Natomiast przedsiębiorstwa coraz częściej myślą o wpływie jaki ich działalność wywiera na środowisko i szukają ekologicznych rozwiązań. W przypadku świadomych firm standardem stał się zakup zielonej energii ze świadectwem pochodzenia, a przedsiębiorcy chcą mieć czynny wpływ na otoczenie i właśnie energia ze słońca daje im taką możliwość – mówi Janusz Moroz, Członek Zarządu ds. Handlu, innogy Polska S. A.

Dzięki możliwości otrzymania dofinansowania spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej efektywnie wykorzystują fotowoltaikę. Z jednej strony taka inwestycja podnosi wartość nieruchomości, a z drugiej wyprodukowana energia może być wykorzystana w częściach wspólnych realnie obniżając rachunki za energię elektryczną przez ponad 25 lat.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika