Meyer Burger Technology AG zaangażowała renomowanych partnerów i podpisała odpowiednie wieloletnie umowy o współpracy w celu opracowania wysokowydajnych ogniw i modułów słonecznych nowej generacji nadających się do masowej produkcji. Wraz z CSEM ze Szwajcarii, Helmholtz-Zentrum Berlin (HZB), Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE we Freiburgu oraz Instytutem Fotowoltaiki Uniwersytetu w Stuttgarcie, firma pracuje nad uprzemysłowieniem perowskitowej technologii tandemowej, która w niedalekiej przyszłości umożliwi przemysłową produkcję ogniw słonecznych o wydajności przekraczającej 30%.
Zgodnie z chronionym modelem biznesowym firmy, rozwój nowych technologii produkcji ma być wykorzystywany wyłącznie do własnej produkcji Meyer Burger. – Dzięki długiej tradycji własnego rozwoju firma Meyer Burger dysponuje obszernym portfolio procesów, technologii i technik produkcyjnych do potencjalnej masowej produkcji tandemowych ogniw słonecznych i modułów we własnym zakresie – mówi Marcel König, kierownik ds. rozwoju w Meyer Burger. – Zalicza się do nich podstawowe procesy produkcyjne, maszyny do produkcji tandemowych ogniw słonecznych z perowskitu na bazie krzemu, a także odpowiednie moduły fotowoltaiczne z zastrzeżoną technologią połączeń SmartWire firmy Meyer Burger. W połączeniu z umiejętnościami naszych akademickich partnerów to wyjątkowa recepta na sukces – dodaje
Współpraca z nowym konsorcjum jest kontynuacją istniejącej w zakresie rozwoju heterozłączowych krzemowych ogniw słonecznych. W przeszłości firma Meyer Burger nawiązała już współpracę w zakresie badań nad technologią perowskitów z Oxford PV. Umożliwiło to opracowanie własnych, zastrzeżonych rozwiązań technologicznych. Technologia perowskitowa stanowi kluczowy kamień milowy na mapie drogowej innowacji firmy Meyer Burger.
Wraz ze swoimi partnerami, Meyer Burger osiąga już pierwsze sukcesy, jeśli chodzi o uprzemysłowienie technologii perowskitowej. Firmy CSEM i Meyer Burger osiągnęły rekordową wydajność 29,6% dla tandemowego ogniwa słonecznego z perowskitem o powierzchni 25 cm2. Szwajcarscy naukowcy połączyli heterozłączowe ogniwa krzemowe ze strukturami perowskitu. –Ten znakomity wynik pokazuje potencjał ogniw tandemowych perowskitowo-krzemowych w zakresie osiągania wysokich wydajności. Choć przed nami jeszcze dużo pracy, uprzemysłowienie ogniw fotowoltaicznych o sprawności ponad 30 % jest na dobrej drodze – mówi profesor Christophe Ballif, dyrektor Sustainable Energy w CSEM.
HZB osiągnął rekordową wydajność tandemowych ogniw przekraczającą 31% w warunkach laboratoryjnych. Teraz, we współpracy z firmą Meyer Burger i jej partnerami, ma zastosować wyniki osiągnięte laboratoryjne w produkcji przemysłowej. Powodzenie technologii tandemowej perowskit/krzem w dużym stopniu zależy od wdrożenia stabilnego procesu produkcji w skali przemysłowej oraz wyprodukowania modułów, które zaoferują wysoki poziom niezawodności. – Celem jest, aby moduły perowskitowo-krzemowe spełniały wysokie standardy niezawodności i długowieczności wyznaczone przez klasyczną krzemową technologię fotowoltaiczną – mówi profesor Andreas Bett, dyrektor Fraunhofer ISE. – W tym celu Fraunhofer ISE będzie działać jako zaangażowany partner w ramach współpracy z Meyer Burger, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w zwiększaniu skali procesów produkcji fotowoltaicznej oraz produkcji i certyfikacji modułów – dodaje.
Instytut Fotowoltaiki Uniwersytetu w Stuttgarcie prowadzi intensywne badania nad właściwościami nowych materiałów dla nowej technologii ogniw słonecznych. Perowskity to nowa klasa półprzewodników, które emitują i pochłaniają światło w całym zakresie widzialnym i podczerwonym. Składają się z niedrogich, obfitych pojedynczych składników.
– Tylko dzięki silnemu zespołowi możliwe będzie przekształcenie półprzewodników perowskitowych w zrównoważony i konkurencyjny produkt. Meyer Burger odgrywa kluczową rolę w tym procesie na poziomie europejskim, realizując długoterminową wizję, która łączy najnowsze badania z masową produkcją. Tylko w ten sposób możliwe będzie rozpoczęcie produkcji fotowoltaicznej „Made in Europe” – mówi profesor Michael Saliba, dyrektor Instytutu Fotowoltaiki (IPV) na Uniwersytecie w Stuttgarcie.
Źródło: Meyer Burger Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika