Wzrasta popularność modułów monokrystalicznych

5 czerwca 2020
Wzrasta popularność modułów monokrystalicznych

Według danych przedstawionych przez IEO przez ostatnie lata moduły polikrystaliczne dominowały na krajowym i światowym rynku inwestycji fotowoltaicznych.

Główną przyczyną tego zjawiska była stosunkowa niska cena w odniesieniu do uzysków energii i sprawności. Wraz z rozwojem technologii OZE i przyrostem mocy zainstalowanej w PV trend ten uległ zmianie. W 2019 roku technologia oparta na monokrysztale krzemu stanowiła zdecydowaną większość zarówno na rynku krajowym jak i światowym. Według danych przedstawionych w światowej mapie rozwoju technologii fotowoltaicznej – IRTPV produkcja wafli krzemowych polikrystalicznych stanowiła około 35% udział w zestawieniu globalnym. Daje się też zauważyć nowy trend – zwiększający się udział technologii mono- typu „n” (n- type), który wynosi już ponad 5%.

Moduły wyprodukowane w tej technologii pojawiły się również na polskim rynku, a nawet na liniach produkcyjnych polskich producentów PV.

Według badania rynku przeprowadzonego na potrzeby raportu “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” oraz podsumowania analiz produktywności farm PV wykonanych przez IEO wynika, że moduły monokrystaliczne cieszyły się w 2019 roku ogromną popularnością i zdecydowanie zdominowały moduły polikrystaliczne. Dane zebrane wśród polskich producentów, firm instalatorskich i deweloperów wnoszą, iż moduły monokrystaliczne stanowiły aż 80% udziału w krajowym rynku PV.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika