Zwycięzcy 4. edycji konkursu Huawei Startup Challenge

10 kwietnia 2024
Zwycięzcy 4. edycji konkursu Huawei Startup Challenge

W dniu 9 kwietnia br. podczas finałowej gali czwartej edycji Huawei Startup Challenge poznaliśmy laureatów konkursu, który wspiera polskie startupy pozytywnego wpływu.

To już czwarta edycja konkursu Huawei Startup Challenge. Założeniem programu współorganizowanego ponownie przez Startup Academy było wyłonienie najbardziej nowatorskich rozwiązań w obszarze efektywnej energetyki. Swoje pomysły zaprezentowali polscy przedsiębiorcy  i przedsiębiorczynie. Była to nie tylko rywalizacja o nagrody, ale również sposób na zdobycie wartościowych kontaktów i globalnej ekspozycji dla młodych innowatorek i innowatorów. Uczestnicy wydarzenia co roku mają szansę skorzystać z eksperckiej opieki oraz z dostępu do wiedzy  i doświadczenia renomowanych instytucji i firm partnerskich.

Instytut Optymalizacji Technologii  – zwycięzca tegorocznej edycji opracował przełomową Pływającą Elektrownię Wodną (PEW), która umożliwia przetwarzanie energii płynącej rzeki na energię elektryczną bez potrzeby kosztownych inwestycji w budowę betonowej zapory oraz zalewu, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne. Firma WindTAK zdobyła drugie miejsce dzięki systemowi 5GVG, który połączył efektywność i oszczędności kosztów obsługi istniejących turbin wiatrowych, zwiększając roczny wskaźnik produkcji turbiny. Firma Kuuler znalazła się na podium dzięki stworzeniu radiacyjnego panelu chłodzącego, który wykorzystuje nieliniowe odbicie promieniowania cieplnego w zakresie długości fali odpowiadającej oknu atmosferycznemu. Rozwiązanie umożliwia emisję energii w postaci fal elektromagnetycznych, które usuwają ciepło z otaczających obiektów.

Serdecznie gratuluję zwycięzcom czwartej edycji Huawei Startup Challenge, która ma dla nas szczególne znaczenie, bowiem obchodzimy właśnie 20-lecie obecności firmy Huawei w Polsce – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Goście zaproszeni na galę Huawei Startup Challenge 4 mieli również okazję wyróżnić jeden ze startupów nagrodą publiczności ufundowaną przez Nextbike – partnera inicjatywy. Wyróżnienie trafiło do projektu W2H2, który zakłada wykorzystanie szczelnego, izolowanego stalowego zbiornika do pirolizy odpadów węglowodorowych w temperaturze 850°C, eliminując potrzebę stosowania dodatkowych urządzeń oczyszczających w instalacji. Pozwala to na ciągłe podawanie odpadów z szybkością 200 kg/godz. oraz uzyskanie syngazu o dominującym składzie zawierającym ponad 50% wodoru, potwierdzonego przez testy laboratoryjne.