Pierwsza na świecie „bateria piaskowa” dużej skali Polar Night Energy

5 września 2022
Pierwsza na świecie „bateria piaskowa” dużej skali Polar Night Energy

W Finlandii rozpoczął działalność pierwszy na świecie komercyjny system magazynowania energii cieplnej oparty na piasku, opracowany przez Polar Night Energy. System Polar Night Energy (PNE), oparty na opatentowanej technologii, został uruchomiony w lipcu br. na terenie elektrowni zarządzanej przez przedsiębiorstwo Vatajankoski.

Stalowy kontener o wymiarach 4 × 7 m zawiera setki ton piasku, który można podgrzać do temperatury 500–600 °C. W zależności od wersji oferowanego systemu piasek można podgrzać do 600–1000 °C. Jest on ogrzewany energią elektryczną ze źródeł odnawialnych i magazynowany do wykorzystania w lokalnym systemie ciepłowniczym. System ma całkowitą pojemność energetyczną 8 MWh, co odpowiada czasowi przechowywania do 80 godz. Obecnie trwają prace nad przeskalowaniem systemu do objętości 1000 razy większej lub do pojemności 8 GWh.

Wewnątrz piasku budujemy nasz system wymiany ciepła, który umożliwia efektywny transport energii do i z magazynu. Właściwa izolacja pomiędzy magazynem a otoczeniem zapewnia długi okres przechowywania, nawet do kilku miesięcy, przy minimalnych stratach ciepła. Możliwe jest ulokowanie magazynu pod ziemią, tak aby zajmował minimalną przestrzeń z często cenionych metrów kwadratowych na placach budowy.

System może wykorzystywać również ciepło odpadowe odzyskane z serwerów danych, aby można je było także wprowadzić do sieci ciepłowniczej. – Ta innowacja jest częścią transformacji inteligentnej i zielonej energii. Magazyny ciepła mogą znacząco pomóc w zwiększeniu płynności wykorzystania odnawialnych źródeł energii w sieci elektrycznej. Jednocześnie możemy doprowadzić ciepło odpadowe do poziomu użytecznego do ogrzania miasta. To logiczny krok w kierunku produkcji ciepła bez spalania – powiedział Markku Ylönen, współzałożyciel Polar Night Energy.

Jest to drugi duży magazyn energii cieplnej oparty na unikalnym (jeśli nie nowatorskim) rozwiązaniu technologicznym, które zostało opracowane w ostatnim czasie. Szwedzkie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Vattenfall wkrótce rozpocznie napełnianie obiektu magazynującego energię cieplną o mocy 200 MW, a właściwie gigantycznego zbiornika wody w Berlinie. Finlandia, która charakteryzuje się długimi i bardzo mroźnymi zimami, a ostatnio została odcięta od dostaw rosyjskiego gazu, bardzo potrzebuje zasobników energii. Twórcy systemu pamięci masowej (zasobnika energii) twierdzą, że jest tani i łatwy w budowie.

Produkcja odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa i słoneczna, jest bardzo niestabilna i tylko częściowo pokrywa się w czasie ze zużyciem. Ponieważ te niestabilne źródła energii elektrycznej, będąc niezbędnymi, szybko rozwijają się w społeczeństwach, potrzeba coraz więcej magazynów energii. Technologia Polar Night Energy zapewnia sposób na zmagazynowanie taniej i czystej nadwyżki energii elektrycznej w postaci cennego ciepła w przystępny sposób, który można wykorzystać wtedy, gdy jest to najbardziej potrzebne.

Magazynowanie ciepła PNE łączy zrównoważoną produkcję ciepła z magazynowaniem nadmiaru energii elektrycznej. Jak twierdzą twórcy systemu, ma on do 99% sprawności, okres przechowywania energii wynosi do kilku miesięcy, a żywotność opracowanego systemu to kilkadziesiąt lat. Ponadto koszty użytkowania zasobnika energii są minimalne, ponieważ zawiera on niewielką ilość materiałów eksploatacyjnych, a obsługa jest w pełni zautomatyzowana.

Źródła: Polar Night Energy, Energy Storage, BBC News.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika