Liontron prezentuje Coffee Bike z baterią LFP

25 sierpnia 2022
Liontron prezentuje Coffee Bike z baterią LFP

Producent akumulatorów Liontron z Nettetal w Nadrenii Północnej-Westfalii zaprezentuje samowystarczalny rower-kawiarkę z akumulatorem i solarnym dachem podczas Caravan Salon w Düsseldorfie. W przypadku roweru e-cargo nie tylko silnik elektryczny jest zasilany z akumulatora, ale także ekspres do kawy w który wyposażony jest pojazd.

Problemem dla operatorów takich kawowych rowerów często jest uzyskanie energii elektrycznej w miejscach publicznych, ponieważ profesjonalne ekspresy do kawy zwykle potrzebują dużej ilości prądu. Aby uniezależnić się od publicznej sieci energetycznej i jednocześnie korzystać z energii odnawialnej, Liontron wyposażył taki mobilny pojazd do sprzedaży kawy w baterie i solarny dach. Wystawiony w Düsseldorfie Coffee Bike to rower elektryczny do przewozu ładunków.

W rowerze wyposażonym w ekspres do kawy zainstalowano trzy akumulatory Liontron, każdy o mocy 100 Ah i 24 V. Zasilają one falownik Victron o mocy 2000 W, który przekształca napięcie akumulatora na 230 V. Energia zgromadzona w akumulatorach powinna wystarczyć na przygotowanie do 300 kaw za pomocą dwóch elektrycznych młynków do kawy i profesjonalnego ekspresu.

Na dachu „Coffee Bike” zamontowane są dwa moduły słoneczne o mocy 440 Wp. Elastyczne i według Liontron ultralekkie moduły pochodzą od Greenakku. W słoneczny dzień moduły powinny być w stanie wytworzyć wystarczającą ilość energii słonecznej, aby pokryć zużycie energii przez rower kawowy. Liontron określa zapotrzebowanie na energię na około 300 W/godz. Krótkotrwałe, wyższe zapotrzebowanie na energię podczas przygotowywania espresso jest zapewniane przez baterie, które mają dostarczyć energię nawet przy zachmurzonym niebie.

Przy częściowej samowystarczalności energetycznej działanie takiego roweru kawowego powinno stać się bardziej zrównoważone ekologicznie. Modułowa konstrukcja baterii powinna również przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, jak pisze Liontron. Jeśli któryś z akumulatorów kiedykolwiek ulegnie uszkodzeniu, komponenty można łatwo wymienić i bez użycia specjalnych narzędzi. Wszystkie elementy, takie jak ogniwa, elektroniczny system zarządzania baterią oraz moduł Bluetooth są ze sobą skręcane – a nie klejone ani spawane.

Akumulatorowy rower do kawy nie jest pierwszym przedmiotem, jaki producent akumulatorów wystawia w Caravan Salon. Na targach w sierpniu 2021 r. firma zaprezentowała domek mobilny, który jest w stanie samodzielnie dostarczać prąd ładowania do Smart EQ Fortwo Cabrio przewożonego na przyczepie podczas jazdy lub postoju.

Źródła: Electrive Net, Liotron.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika