Zlokalizowana w województwie opolskim linia bezpośrednia należąca do przedsiębiorstwa Mondelez Polska Production jest pierwszą inwestycją korzystającą ze zmienionych przepisów prawa.
Linia bezpośrednia pozwala na łączenie wytwórców energii elektrycznej oraz jej odbiorców z pominięciem publicznej sieci dystrybucyjnej. Pozwala to na szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przez odbiorców przemysłowych, co z kolei, poprzez obniżenie kosztów energii, powinno pozytywnie wpłynąć na ich konkurencyjność.
– To rozwiązanie stanowi odpowiedź na oczekiwania dużych odbiorców przemysłowych, dla których ważna jest możliwość produkcji energii odnawialnej w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu przemysłowego i konsumpcji tej energii przez tego odbiorcę. To przekłada się na obniżenie śladu węglowego – linia bezpośrednia ma sprzyjać dekarbonizacji gospodarki i wpisuje się w potrzeby dużego biznesu. Uruchomienie linii bezpośredniej oznacza, że instalacja OZE, będąca w bezpośredniej lokalizacji przy zakładzie danej firmy, może bezpośrednio przesyłać energię bez konieczności przyłączenia do krajowej sieci elektroenergetycznej. Potrzeby energetyczne będą więc zaspokajane na miejscu – zwraca uwagę Rafał Gawin, Prezes URE.
7 września 2023 r. weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, które pozwalają na uruchamianie linii bezpośrednich bez konieczności uzyskiwania w tym celu zgody Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w formie decyzji administracyjnej. Teraz wystarczy tylko wpisanie linii bezpośredniej do wykazu, który jest prowadzony przez Regulatora [1].
Podmiot ubiegający się o wpis do tego wykazu musi spełnić przewidziane prawem warunki, jak np. posiadanie tytułu prawnego czy brak negatywnego wpływu inwestycji na system elektroenergetyczny.
Jak wygląda procedura wpisu linii do wykazu można przeczytać tutaj.
Źródło: URE
Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika