Mniej wyłączeń mikroinstalacji i ich bardziej wydajna praca – takie efekty ma dać zastosowanie nowatorskiego systemu regulatorów napięcia. Pozwalają one dostosowywać napięcia sieci do ilości energii wprowadzanej przez prosumentów. ENERGA-OPERATOR zamontowała już ponad 30 takich urządzeń. Sukcesywnie będzie instalować kolejne, w miejscach z największym nasyceniem źródłami fotowoltaicznymi.
Na obszarach o dużej liczbie mikroinstalacji fotowoltaicznych w godzinach, w których słońce świeci najmocniej i kiedy zapotrzebowanie na energię jest jednocześnie niewielkie, energia wprowadzana przez przydomowe mikroelektrownie do sieci może powodować wzrost napięcia. Przekroczenie jego bezpiecznych wartości skutkuje wyłączaniem się mikroinstalacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie w tym czasie własnego zużycia energii. Pomóc może także m.in. prowadzona przez operatora systemu dystrybucyjnego bieżąca regulacja napięcia w sieci, która poprawia możliwości przepływu dla energii produkowanej przez prosumentów.
Regulacja napięcia pozwala prosumentom produkować więcej energii
Automatyczny regulator napięcia został w 2022 roku, jeszcze jako prototyp, zamontowany w ramach projektu pilotażowego w miejscowości Chrusty przez kaliski Oddział ENERGA-OPERATOR. Następnie urządzenie przetestowane zostało w miejscowości Białobrzegi. Parametry pracy sieci, w obu przypadkach, znacząco poprawiły się. Zmniejszyła się także liczba wyłączeń mikroinstalacji. Praktycznie wyeliminowane zostały ich wyłączenia z powodów napięciowych na linii, na której zamontowano regulator. Uzyskane wyniki sprawiły, że ENERGA-OPERATOR zaczęła stosować to rozwiązanie szerzej, zwłaszcza na terenach z dużą liczbą mikroinstalacji. Obecnie w sieci ENERGA-OPERATOR pracuje 30 tego typu urządzeń.
Regulator napięcia dokonuje automatycznej regulacji oraz symetryzacji napięcia w sieci energetycznej niskiego napięcia z odnawialnymi źródłami energii, pracując według określonego algorytmu.
Urządzenie zaprojektowane zostało do pracy na wolnym powietrzu i montażu na słupie energetycznym w obwodach linii napowietrznych niskiego napięcia. Dopuszczalny zakres temperatury otoczenia podczas jego pracy wynosi od -20°C do +40°C.
Inne metody regulacji w fazie testów
ENERGA-OPERATOR sprawdza również możliwości zastosowania innych urządzeń pozwalających na dynamiczne regulowanie napięcia. Wraz z naukowcami z gdańskiego Instytutu Energetyki opracowała, w ramach projektu EUniversal, nowe rozwiązania dla stacji transformatorowych.
Dzięki stałemu monitorowaniu parametrów pracy lokalnej sieci, stacje mogą autonomicznie dostosowywać poziom napięcia tak, aby zapewnić optymalne warunki dla działania przydomowych fotowoltaicznych źródeł wytwórczych.
Źródło: ENERGA-OPERATOR
Fot. ENERGA-OPERATOR