Strategiczna inwestycja w Wielkopolsce ze wsparciem KPO

23 czerwca 2026
Strategiczna inwestycja w Wielkopolsce ze wsparciem KPO

Przyłączone do sieci nowe OZE oraz magazyny energii, a także znaczny wzrost niezawodności zasilania dla ponad 50 tysięcy odbiorców. To efekty inwestycji przeprowadzonych przez Energa-Operator w Wielkopolsce. Ich realizacja wsparta została blisko 75 milionami złotych z dotacyjnej części KPO.

Energa-Operator zakończyła budowę nowego głównego punktu zasilania Ostrów Wschód oraz modernizację 60 kilometrowego odcinka linii wysokiego napięcia (110 kV) relacji Ostrów Wschód – Ociąż – Pleszew – Dobrzyca – Jarocin Południe. Łączna wartość obu inwestycji to ponad 133 miliony złotych, z czego blisko 75 milionów pokryje bezzwrotna dotacja z Krajowego Planu Odbudowy.

Realizacja  obu inwestycji oznacza m.in. poprawę niezawodności dostaw energii dla ponad 50 tysięcy odbiorców – czyli mieszkań, domów, firm oraz instytucji. Już teraz umożliwia również przyłączenie do sieci wysokiego napięcia dużych OZE oraz magazynów energii o łącznej mocy przekraczającej 400 MW. Tworzy także dodatkowy nowy potencjał przyłączeniowy.

Zakończone w Wielkopolsce dwa zadania stanowią część Projektu pn. „Rozwój inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej na terenie Energa – Operator S.A. w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zwiększenia potencjału przyłączeniowego OZE” (G1.2.4 Budowa lub modernizacja sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej), w ramach którego Energa-Operator pozyskała łącznie blisko pół miliarda złotych bezzwrotnego dofinansowania.

Źródło: ENERGA