Standaryzacja modułów z ogniwami M10 LONGi, Jinko i JA Solar

17 września 2021
Standaryzacja modułów z ogniwami M10 LONGi, Jinko i JA Solar

Trzech wiodących producentów w branży fotowoltaicznej rozpoczęło dążenie do standaryzacji, mające na celu stworzenie standardu w zakresie wymiarowania modułów i rozstawu otworów montażowych.

LONGi Solar, JinkoSolar i JA Solar, trzej producenci Solar Module Super League (SMSL), którzy wspólnie wprowadzili w zeszłym roku wafel typu M10 182 mm, osiągnęli konsensus co do idealnego rozmiaru modułów i rozstawu otworów montażowych. „Wspólnie opowiadamy się za standaryzacją zdrowego rozwoju branży fotowoltaicznej” – czytamy w oświadczeniu.

Następujące konstrukcje zostały ustandaryzowane zgodnie z osiągniętym konsensusem: 54-ogniwowe moduły – wymiar: 1722 mm × 1134 mm; rozstaw otworów montażowych: 1400 mm;72-ogniwowe moduły – wymiar: 2278 mm × 1134 mm; rozstaw otworów montażowych: 400 mm, 1400 mm; 78-ogniwowe moduły – wymiar: 2465 mm × 1134mm; rozstaw otworów montażowych: 400 mm, 1200 mm/ 1500 mm.

W oświadczeniu trzej producenci zakomunikowali, że podczas gdy rozmiar wafla M10 182 mm został uzgodniony w zeszłym roku, różnice w technicznych mapach drogowych, koncepcjach projektowych i trybach instalacji stworzyły moduły o różnych rozmiarach przy użyciu tej samej technologii.

„Utrudnia to standaryzację specyfikacji komponentów i uniemożliwia obniżenie kosztów produkcji. W rezultacie, oprócz problemów związanych z projektowaniem systemu i instalacją, wpływa to również na koordynację działań w tym temacie” – czytamy w oświadczeniu.

W sektorze pojawiły się dalsze wezwania do większej standaryzacji produktów, zwłaszcza w odniesieniu do konstrukcji i montażu, aby wdrożyć w przemyśle podejście, dzięki któremu zmniejszy się liczba mikropęknięć zarówno podczas budowy, jak i eksploatacji projektów fotowoltaicznych na skalę użytkową.

Na zdjęciu: Moduły Tiger Pro firmy JinkoSolar prezentowane na tegorocznej wystawie SNEC w Chinach. Zdjęcie: PV Tech.

Źródło: pv-tech.org

Opracowanie: Mirosław Grabania

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika