Australijskie ogniwo z miedzianymi elektrodami SunDrive

26 października 2022
Australijskie ogniwo z miedzianymi elektrodami SunDrive

SunDrive to start-up zajmujący się technologią słoneczną z siedzibą w South Sydney w Australii. Tworzy unikalne rozwiązania, aby obniżyć koszty wysoko wydajnych ogniw słonecznych, jednocześnie zwiększając ich wydajność i zrównoważony rozwój dzięki wykorzystaniu większej ilości materiałów. Przeszli drogę od małego projektu doktorskiego w garażu do produkcji jednych z najbardziej wydajnych ogniw słonecznych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano na świecie.

Według startupu z Sydney, którego celem jest przekształcenie Australii w potęgę produkującą energię słoneczną, zastąpienie srebra w modułach fotowoltaicznych tańszą i bardziej obfitą miedzią może zapewnić konsumentom tańszą i wydajniejszą energię słoneczną. W 2021 r. SunDrive z powodzeniem jako pierwszy na świecie (wg SunDrive) wyprodukował ogniwo słoneczne, w którym zastąpił srebro miedzią.

Ambicja SunDrive, aby stać się w Australii wiodącym producentem modułów z ogniwami wykorzystującymi miedź, przyciągnęła zainteresowanie niektórych z najbardziej znanych zwolenników energii odnawialnej w kraju o bardzo zasobnych portfelach. Wszyscy oni uczestniczyli w niedawnym pozyskiwaniu kapitału o wartości 21 mln AUD (dolarów australijskich), prowadzonym przez firmę venture capital Main Sequence i należącą do rządu firmę Clean Energy Finance Corporation, aby pomóc firmie SunDrive w przygotowaniu produkcji na dużą skalę do sprzedaży paneli w ciągu 18 miesięcy.

Przemysł fotowoltaiczny odpowiada obecnie za około 10% światowego popytu na srebro, a Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że może on osiągnąć 30%, jeśli świat przyspieszy na swojej drodze do zerowej emisji netto. – Ludzie w środowisku naukowym od bardzo dawna zdawali sobie sprawę, że srebro nie jest zrównoważone – powiedział współzałożyciel SunDrive Vince Allen, który poświęcił swój doktorat, porzucając go na rzecz znalezienia sposobu zastąpienia srebra miedzią po tym, jak zainteresował się tym zagadnieniem podczas studiów licencjackich.

Pod kierunkiem kierownika Alison Lennon i pioniera inżynierii słonecznej Stuarta Wenhama, Allen Vine wraz ze swoim współpracownikiem Davidem Hu znalazł sposób na przytwierdzenie miedzi do płytek krzemowych. Stało się to przełomowym odkryciem, nad którym badacze na całym świecie pracowali przez lata.

Zastępując srebro, które według Allena odpowiada za około połowę kosztów produkcji ogniw słonecznych, para stworzyła produkt, który może konkurować z najwyższej klasy panelami produkowanymi w Chinach zarówno pod względem ceny, jak i wydajności. SunDrive twierdzi, że jego moduły konwertują ponad 25% światła słonecznego na energię, co stanowiło rekord świata wydajności, gdy moduły te zostały niezależnie przetestowane we wrześniu 2021 r. SunDrive w 2022 r. osiągnąl kolejny kamień milowy, przekraczając wskaźnik poziomu 26% dla pełnowymiarowego ogniwa słonecznego z miedzią o wielkości komercyjnej. Obecny rekord ogłoszony we wrześniu wynosi 26,41% dla ogniw HJT. Firma tym samym udowodniła, że miedź może skutecznie zastąpić srebro, tworząc energetykę nowej generacji.

Miedź jest około 100 razy tańsza i około 1000 razy częściej występująca w zasobach Ziemi niż srebro. Oprócz obfitości i walorów kosztowych miedź technologicznie jest w stanie z powodzeniem zastąpić srebro w produkcji ogniw fotowoltaicznych. SunDrive przystąpił w swoich zakładach do tworzenia pilotażowej linii produkcyjnej. W 2023 r. ma ruszyć właściwa, docelowa produkcja przemysłowa.

Założyciele SunDrive to David Hu i Vince Allen. SunDrive została wydzielona z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii i jest wspierana przez Cannon-Brookes i Australijską Agencję Energii Odnawialnej, które w 2020 r. przyznały jej 9 mln dol. dotacji na opracowanie nowego typu ogniw słonecznych przeznaczonych do australijskich dachowych systemów fotowoltaicznych. Technologia SunDrive zastępuje rosnące wykorzystanie srebra w ogniwach, stanowiące kluczową barierę dla szerszego przyjęcia technologii nowej generacji – miedzią, która jest znacznie tańsza i łatwiesza do pozyskania.

Źródło: The Sydney Morning Herald, © 2022 SunDrive               Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika