Axpo z własnymi elektrowniami słonecznymi w Polsce

3 sierpnia 2022
Axpo z własnymi elektrowniami słonecznymi w Polsce

Grupa Axpo rozszerza swoją działalność w Europie, rozwijając elektrownie słoneczne w Polsce, Hiszpanii i we Włoszech. Do końca 2030 roku chce wybudować farmy o łącznej mocy 10 GW. W Polsce będą to pierwsze własne elektrownie słoneczne spółki, która uruchamia specjalną ofertę fotowoltaiczną skierowaną do właścicieli gruntów i klientów biznesowych.

Nowa linia biznesowa Axpo w Polsce to kolejny duży krok w rozwoju spółki, po wprowadzeniu w 2020 roku sprzedaży wyłącznie zielonej energii dla swoich klientów. Plany na tym się nie kończą – spółka wychodzi także z ofertą budowy farm fotowoltaicznych we współpracy z właścicielami gruntów i klientami biznesowymi.

– Do tej pory polski rynek poznał nas jako największego niezależnego dostawcę energii odnawialnej i sprzedawcę zielonej energii dla klientów biznesowych. Przed nami następny ważny krok – własne siły wytwórcze, które są kolejnym zielonym rozwiązaniem Axpo opracowanym z myślą o rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce i przyczynią się do transformacji energetycznej w kraju – mówi Grzegorz Biliński, managing director Axpo w Polsce.

Nowe plany Axpo obejmują budowę farm fotowoltaicznych, których łączna moc zainstalowana w Polsce, Hiszpanii i Włoszech ma wynieść 4 GW w perspektywie do 2030 roku. Z kolei wolumen energii słoneczniej w całej Grupie ma wzrosnąć do 10 GW.

Projekty fotowoltaiczne w kraju będą realizowane przez nowo powołany, dedykowany zespół. Jest on odpowiedzialny za rozwój projektów greenfied tj. inwestycji na terenach dotychczas niezabudowanych i bez infrastruktury, jak również realizację projektów fotowoltaicznych na terenie lub infrastrukturze klienta.

 – Nowa oferta w portfolio Axpo to przede wszystkim długoterminowa konkurencyjna cena energii oraz niezależność energetyczna dla klientów biznesowych. To także więcej zielonej energii dla obecnych i przyszłych klientów spółki, którzy zyskują pewność dostaw z dedykowanej farmy fotowoltaicznej. Nowe rozwiązanie jest skierowane również do właścicieli działek, którzy od tej pory będą mogli czerpać zyski z nieużytków rolnych i gruntów o słabej glebie – mówi Alicja Piątek, business development director projektów fotowoltaicznych Axpo w Polsce.

Źródło: AXPO