Dachowy system wiatrowo-słoneczny

5 grudnia 2022
Dachowy system wiatrowo-słoneczny

Modułowy dachowy system wiatrowo-słoneczny PowerNEST z Holandii, jest przeznaczony dla średnich i wysokich budynków. PowerNEST to kinetyczna rzeźba nowoczesnej technologii zoptymalizowanej pod kątem wytwarzania większej ilości energii przez więcej dni niż inne systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii instalowane na dachach. PowerNEST to sposób na zmniejszenie rachunków za energię, ograniczenie emisji CO2 w eleganckiej, architektonicznej formie.

PowerNEST to jedyny dachowy system energii odnawialnej, który może w pełni zasilić budynek o średniej i dużej wysokości. To „rzeźba kinetyczna” technologii wiatrowej i słonecznej w formie nowoczesnej korony, która zapewnia energię na dla budynków o wysokości pięciu pięter lub wyższych. PowerNEST to gotowe, przyciągające wzrok rozwiązanie umożliwiające dostosowanie się do nowych przepisów, takich jak Local Low 97 i normy emisji Komisji Europejskiej „Fit for 55”, przed 2030 r.

Innowacyjny projekt PowerNEST był wielokrotnie nagradzany za swoją architekturę. Firma twierdzi, że gotowy system może wyprodukować około 6 razy więcej energii elektrycznej niż samodzielna instalacja fotowoltaiczna na dachu. Wykorzystuje efekt Venturiego, aby zwiększyć przepływ powietrza o 40-60%, wytwarzając moc nawet przy lekkim wietrze. Najnowocześniejsze dwustronne moduły fotowoltaiczne, generują dodatkowo energię ze światła odbitego od podłoża, będąc jednocześnie intensywnie chłodzone powietrzem. Inteligentne połączenie energii wiatrowej i słonecznej w PowerNEST produkuje więcej energii w różnych warunkach pogodowych.

Odpowiednio zaprojektowany kształt tzw. płetw obwodowych przejmuje przepływ powietrza unoszącego się po elewacji budynku i kieruje go na pionową turbinę wiatrową. Moduły fotowoltaiczne zamontowane są w orientacji wschód-zachód. W celu optymalizacji produkcji energii, cały system można dostosować do lokalnych warunków pogodowych. PowerNEST jest cichym systemem generującym wystarczającą ilość energii elektrycznej, który w sprzyjających warunkach może w pełni zasilić 15-piętrowy budynek mieszkalny.

Każdy budynek mieszkalny, handlowy lub publiczny z płaskim dachem o wysokości ponad 5 pięter, nadaje się do zainstalowanie PowerNEST. Minimalna powierzchnia dachu wynosząca 50 m2 jest wymagana dla jednej jednostki. Więcej miejsca na dachu przeznaczonego na kolejne moduły PowerNEST oznacza większą wydajność energetyczną systemu. PowerNEST to idealne rozwiązanie dla budynków miejskich. Na obszarach przybrzeżnych lub wyspiarskich o zwiększonej wietrzności PowerNEST może pracować efektywnie na dachach poniżej 5 pięter.

PowerNEST to wielokrotnie nagradzany produkt, który otrzymał imponującą listę grantów i nagród od czasu jego opracowania. Pierwszy pomysł i koncepcja produktu została wymyślona przez obecnego dyrektora generalnego, dr. Alexandra Sumę, podczas jego doktoratu na Uniwersytecie w Miamiw 2009 roku. Dr Suma wpadł na ten pomysł z powodu swojej frustracji związanej z klimatyzatorami działającymi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu na ulicy, w której mieszkał w Miami. Zdając sobie sprawę, że w rejonie Miami-Dade mieszka 6 milionów ludzi, którzy używają klimatyzatorów, należy opracować sposób bardziej zrównoważonego zasilania. Jednocześnie postrzegał Miami jako obszar z dużą ilością energii dostępnej zarówno ze słońca jak i wiatru. Należało otworzyć budynek i sprawić, by w celu pozyskiwania energii współpracował z otoczeniem. Z tych pierwszych przemyśleń zrodziła się koncepcja podniesienia dachu i zainstalowania komina z turbiną w środku oraz pokrycia całego dachu modułami fotowoltaicznymi, aby maksymalnie wykorzystać te dwa uzupełniające się odnawialne źródła energii.

Źródło: Ibis Power                                                                               Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika