Dlaczego każde 0,01% jest tak ważne? Wydajność jest kluczem do obniżenia kosztów fotowoltaiki

6 grudnia 2022
Dlaczego każde 0,01% jest tak ważne? Wydajność jest kluczem do obniżenia kosztów fotowoltaiki

Z całą pewnością poprawa wydajności jest kluczem do innowacji technologicznych w branży fotowoltaicznej. Jest również ważnym bodźcem konkurencji w branży. Przedsiębiorstwa powinny dążyć do ciągłej poprawy efektywności i wydajności fotowoltaiki, obniżając koszty wytwarzania energii.

Sprawność konwersji ogniw fotowoltaicznych odnosi się do zdolności przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną przez ogniwa. Jest to ściśle związane z kosztem jednej kWh. Im więcej energii elektrycznej można wytworzyć z tego samego obszaru, pochłaniając taką samą ilość światła, tym lepiej. – Na podstawie 20-procentowej sprawności konwersji bazowej, obliczono, że wzrost wydajności konwersji modułu fotowoltaicznego o jeden pkt procentowy  (wzrost o 1%) może  zaoszczędzić ponad 4% kosztów budowy elektrowni fotowoltaicznej z modułami o 21 procentowej konwersji. Tak więc nawet poprawa wydajności konwersji ogniw o 0,01 punktu procentowego jest znacząca – wyjaśnił Li Zhenguo.

W nowej erze przemysł fotowoltaiczny musi stale się rozwijać, wprowadzać innowacje, obniżać koszty i zwiększać wydajność konwersji oraz koordynować rozwój przemysłu, aby fotowoltaika rzeczywiście stała się głównym źródłem energii w nowym systemie elektroenergetycznym – powiedział Wang Bohua, honorowy przewodniczący Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Fotowoltaicznego.

Dzięki odkryciom i zastosowaniu zaawansowanych, nowych technologii, wydajność komercyjnych ogniw z krzemu krystalicznego będzie się nadal poprawiać. W ciągu najbliższych 10 lat ogniwa z krzemu krystalicznego nadal będą dominującą technologią w branży fotowoltaicznej. Osiągnięcie sprawności ogniw powyżej 28% wymaga dogłębnego zrozumienia czynników wpływających na efektywność konwersji fotowoltaicznej oraz sposobów ich skutecznego kontrolowania i koordynowania. Czynniki te zależą od postępu technologicznego w branży fotowoltaicznej. – Wyższa wydajność i niższy koszt energii elektrycznej uzyskiwany z konwersji promieniowania słonecznego będą w przyszłości ważnym standardem i trendem mierzenia zaawansowanej technologii – powiedział Wang Shijiang, sekretarz generalny Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Fotowoltaicznego. – Efektywność konwersji leży u podstaw niskich kosztów każdej kWh. Kluczem jest przyspieszenie inwestycji w technologię i innowacje w celu osiągnięcia wyższej wydajności i niższych kosztów produkowanej energii elektrycznej – dodał.

Innowacyjność w technologiach fotowoltaicznych jest fundamentem wspierającym rozwój przemysłu. Odgrywa ważna rolę w promowaniu tworzenia globalnego, niskoemisyjnego systemu energetycznego, który ostatecznie osiągnie neutralność pod względem emisji CO2. W nadchodzących latach postępy w technologiach będą nadal maksymalizować wydajność ogniw fotowoltaicznych, obniżać koszt energii fotowoltaicznej i podnosić rangę przemysłu PV.

O LONGi

LONGi, założona w 2000 r. jest wiodącą firmą na globalnym rynku fotowoltaiki. Koncentruje się na tworzeniu wartości zorientowanej na klienta, realizując scenariusz całkowitej transformacji energetycznej. W ramach swojej misji wykorzystywania energii słonecznej do budowy zielonego świata, firma LONGi tworzy innowacyjne rozwiązania technologiczne w obrębie pięciu sektorów biznesowych związanych z energią solarną. Firma udoskonaliła swoje możliwości w zakresie dostarczania zielonej energii, a ostatnio wprowadziła również produkty i rozwiązania wodorowe wspierające rozwój bezemisyjnego przemysłu na świcie.

Źródło: LONGi                                                                                      Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika