SunOyster to technologia słoneczna do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, która charakteryzuje się wysoką wydajnością powierzchniową, relatywnie niskimi kosztami urządzeń oraz dobrym designem.
Technologia SunOyster może być bardzo szeroko stosowana, począwszy od domów jedno- i wielorodzinnych, poprzez budynki komercyjne, takie jak hotele, szpitale, biura, obiekty handlowe, po zastosowania w procesach przemysłowych, lokalnych i miejskich sieciach ciepłowniczych oraz elektrowniach.
SunOyster łączy w sobie najlepsze rozwiązania z istniejących systemów słonecznych: skoncentrowaną energię słoneczną (CSP) oraz skoncentrowaną fotowoltaikę (CPV), które pracują nadążnie dwuosiowo. W przypadku silnego wiatru SunOyster automatycznie zamyka lustra do bezpiecznej, płaskiej pozycji – tak jak ostryga zamyka swoją muszlę. Dzięki temu system można instalować w dowolnych niezacienionych miejscach, bez obawy, że wiatr uszkodzi urządzenia.
Sercem SunOyster 16 jest hybrydowy odbiornik, chroniony przez rurę ze szkła borokrzemowego. Aby osiągnąć 500-krotną moc docierającego promieniowania słonecznego, wewnątrz szklanej rury specjalne soczewki po raz drugi skupiają światło. Wysoce wydajne (44%) ogniwa słoneczne opracowane dla statków kosmicznych przetwarzają je bezpośrednio na energię elektryczną. Ciecz może osiągnąć temperaturę do 110 °C. W wersji z odbiornikiem termicznym można osiągnąć wyższe temperatury – do 170 °C np. dla ciepła technologicznego.
SunOyster 8 (SO 8) oferuje te same właściwości co SunOyster 16 – bardzo wysoką efektywność energetyczną dzięki połączeniu ciepła i energii przy niskich kosztach energii i najlepszej wydajności przestrzennej. Standardowa moc cieplna dla SO 8 to 5,5 kW;2 kW energii elektrycznej oraz 3,5 kW ciepła dla hybrydy SO 8 . Dzięki opcji „pvplus” urządzenie generuje do 1,2 kW dodatkowej energii elektrycznej za pomocą trzech modułów fotowoltaicznych. SunOyster 8 posiada dodatkowe zalety. Jest kompaktowy – średnica pierścienia wynosi 2,25 m, dzięki czemu można go zamontować np. na garażu. Jest lekki – waga poniżej 400 kg.
Wszystkie poszczególne części można łatwo przetransportować furgonetką, zmieścić w standardowej windzie lub wnieść klatką schodową. Instalację może wykonać tylko jedna osoba w ciągu jednego dnia. SO 8 można montować nie tylko na dachach płaskich, lecz także na dachach o nachyleniu do 45°. Automatycznie zwraca się do słońca i sam się uruchamia. Unikalna płaska pozycja ochronna (po zamknięciu) wytrzymuje bardzo duże prędkości wiatru i duże obciążenia śniegiem. Powlekane profile aluminiowe są wysoce odporne na korozję i mają żywotność co najmniej 20 lat. Śledzenie wydajności odbywa się za pomocą aplikacji na smartfonie. Wyrafinowany design z zaokrąglonymi krawędziami lustra i gładką obudową charakteryzuje podstawowy model „White”.
Firma SunOyster Systems GmbH (SOS) została założona w 2011 r. w celu rozwijania technologii SunOyster do seryjnej dojrzałości. W połowie 2012 r. firma została dokapitalizowana i rozpoczęła działalność. Na początku 2013 r. skompletowany został profesjonalny zespół składający się z pół tuzina pracowników i podobnej liczby konsultantów zewnętrznych. SOS chce stać się wiodącym producentem maszyn w dziedzinie energii słonecznej.
Źródło: SunOyster Systems GmbH, Solar Impulse Fundation
Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika