Europejska Platforma Technologii i Innowacji dla Fotowoltaiki

4 października 2022
Europejska Platforma Technologii i Innowacji dla Fotowoltaiki

Europejska Platforma Technologii i Innowacji (ETIP) ma przyjemność ogłosić wznowienie projektu ETIP PV w celu wsparcia wkładu sektora fotowoltaiki w Strategiczny Plan Technologii Energetycznych Unii Europejskiej (SET-Plan). Projekt będzie realizowany w latach 2022–2025.

Jako niezależny organ uznany przez Komisję Europejską i Grupę Sterującą Planu SET oraz jako przedstawiciel sektora fotowoltaicznego, ETIP PV doradza europejskim decydentom i promuje aktualizację technologii fotowoltaicznych. Nowi przewodniczący Komitetu Sterującego (przewodniczący i dwóch wiceprzewodniczących) zostaną wybrani podczas kolejnego posiedzenia Komitetu Sterującego w Brukseli 10 października 2022 r.

Zgodnie z przełomową strategią Komisji Europejskiej w sprawie energii słonecznej UE odnowienie ETIP PV wesprze decydentów w zakresie projektowania technicznego i wdrażania definiujących na dekadę europejskich przepisów dotyczących energii słonecznej. Za pośrednictwem stałego komitetu sterującego i dedykowanych grup roboczych, składających się z ekspertów branżowych i akademickich, platforma oferuje porady dotyczące konkurencyjności fotowoltaiki, cyfryzacji, industrializacji, jakości cyklu życia i zintegrowanych technologii.

ETIP PV działa jako punkt odniesienia dla decydentów UE i państw członkowskich w zakresie innowacji w sektorze fotowoltaicznym i współpracuje z krajowymi i regionalnymi platformami fotowoltaicznymi oraz stowarzyszeniami handlowymi w celu promowania skutecznego wykorzystania technologii fotowoltaicznej. Równolegle platforma buduje relacje z podobnie motywowanymi organizacjami, takimi jak European Energy Research Alliance, a także z innymi projektami ETIP.

„Nasze działania skupiają się na szansach i wyzwaniach stojących przed europejskim sektorem fotowoltaicznym. Przedstawiamy rekomendacje mające na celu poprawę konkurencyjności europejskiego przemysłu fotowoltaicznego, zarówno segmentów upstream (m.in. dostawa surowców, produkcja urządzeń, produkcja ogniw i modułów), jak i downstream (m.in. rozwiązania techniczne w zakresie integracji sieci, rozwiązania rynkowe dla integracja sieci, instalacja)” – czytamy na stronach Europen Technology & Innovation Platform.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa jest obsługiwany przez Sekretariat SolarPower Europe w Brukseli w Belgii oraz WIP Renewable Energies w Monachium w Niemczech. Projekt ETIP PV jest zorganizowany wokół stałej grupy sterującej oraz grup roboczych zajmujących się konkretnymi tematami, składających się z przedstawicieli przemysłu i ekspertów akademickich w dziedzinie fotowoltaiki słonecznej.

O ETIP PV

Europejska Platforma Technologii i Innowacji dla Fotowoltaiki zapewnia doradztwo w zakresie polityki energii słonecznej – fotowoltaicznej. Jest niezależnym organem uznanym przez Komisję Europejską i Grupę Sterującą SET Plan za przedstawiciela sektora fotowoltaicznego. Jej zalecenia mogą dotyczyć obszarów badań i innowacji, rozwoju rynku, w tym konkurencyjności, edukacji i polityki przemysłowej.

Zdjęcie główne: Saule Technologies
Źródło: ETIP PV