Firma Trina Solar uruchamia linię produkcyjną ogniw i-TOPCon 210 mm typu n

20 stycznia 2023
Firma Trina Solar uruchamia linię produkcyjną ogniw i-TOPCon 210 mm typu n

Trina Solar Co., Ltd., wiodący światowy dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie fotowoltaiki i inteligentnych rozwiązań energetycznych, ogłosiła, że 9 stycznia 2023 r. rozpoczęła produkcję 210-milimetrowych ogniw i-TOPCon typu n w swojej fabryce 8GW w Suqian w prowincji Jiangsu. Ogniwa typu n posłużą do produkcji modułów Vertex N nowej generacji o mocy dochodzącej do 605 W i sprawności sięgającej 22,4%. Produkcja na pełną skalę zagwarantuje odpowiednie dostawy dla klientów, a jednocześnie poprawi wszechstronną konkurencyjność asortymentową.

Budowa fabryki ogniw i-TOPCon 210 mm typu n typu w Suqian, która zajmuje około 70 000 m2, rozpoczęła się w lipcu, a pod koniec listopada zainstalowano linię produkcyjną. Zdolność Trina Solar do uruchomienia produkcji do 30 grudnia po raz kolejny pokazuje sprawność operacyjną firmy. Do produkcji ogniw zastosowano wysoce zaawansowane technologie oraz wprowadzono szczegółową kontrolę jakości.

Linia produkcyjna wytwarza głównie ogniwa i-TOPCon 210 mm typu n, które są wykorzystywanych do budowy nowo wprowadzanych na rynek modułów Vertex N 605 W. Innowacyjny rozmiar ogniwa i niskie napięcie modułów Vertex N 605 W sprawia, że idealnie pasują one do trackerów o długości 104 m, bez marnowania miejsca. Do trackerów można podłączyć od 6 do 12 modułów o mocy 605 W każdy, więcej niż w przypadku konwencjonalnych modułów 72-ogniwowych i 78-ogniwowych typu n. Moduły Vertex N 605 W są uważane za najlepiej nadające się do trackerów tego typu. Mogą jeszcze bardziej obniżyć koszty BOS.

Technologia PERC typu p zbliża się do swoich granic wydajności, dlatego też konieczne jest przyspieszenie produkcji ogniw typu n, które zaczęto komercjalizować w zeszłym roku.

Firma Trina Solar jest dobrze przygotowana do utrzymania pozycji lidera technologicznego i osiągnięcia szybkiego wzrostu mocy produkcyjnych. Siedem lat temu firma zaczęła koncentrować się na rozwoju technologii ogniw typu n i w 2016 r. zbudowała w Menghe w prowincji Jiangsu bazę empiryczną dla ogniw typu n w skali użytkowej. Ponadto w 2019 r. firma dostarczyła łącznie 500 MW modułów i-TOPCon do dwóch projektów – Top Runner w Tongchuan, prowincja Shaanxi, i Changzhi, prowincja Shanxi. W 2021 r. Trina Solar zbudowała 500-megawatową linię pilotażową modułów n-type i-TOPCon, w oparciu o platformę technologiczną ogniwa 210 mm. Oczekuje się, że moc modułów w technologii 210 mm typu n firmy osiągnie w tym roku 30 GW.

Technologia ogniw 210 mm przewodzi światowym zastosowaniom w modułach o mocy powyżej 600 W w „erze typu p”, stając się światowym trendem w całej branży. W nowej „erze typu n” technologia ogniw 210 mm i technologia domieszkowania typu n będą razem dominować na rynku. Dzięki wykorzystaniu czterech kluczowych zalet tego połączenia, a mianowicie wysokiej mocy, wysokiej sprawności, wysokiej wydajności energetycznej i wysokiej niezawodności, będzie możliwe osiągnięcie niskiego LCOE. W ten sposób Trina Solar utrzyma pozycję lidera i zaspokoi rosnące zapotrzebowanie rynku na moduły fotowoltaiczne o ultrawysokiej wydajności.

Źródło: Trina