Fronius Tauro przyjazny środowisku. Analiza cyklu życia falownika.

27 sierpnia 2022
Fronius Tauro przyjazny środowisku. Analiza cyklu życia falownika.

Wyniki analizy cyklu życia Fronius Tauro nie mogą być bardziej jednoznaczne: korzyści środowiskowe przewyższają koszty środowiskowe nawet 52-krotnie. W ciągu nie więcej niż dziesięciu miesięcy Tauro wyprodukuje więcej energii, niż zużyto do jego wytworzenia. To tylko dwa z wielu znakomitych wyników analizy cyklu życia, które pokazują, że Fronius Tauro jest „zaprojektowany do działania”.

Eksperci firmy Fronius zajmujący się zrównoważonym rozwojem, spędzili osiem miesięcy na analizie cyklu życia falownika Fronius Tauro. Oceniono 960 elementów zbudowanych z 5050 części. Zbadano każdy etap cyklu życia produktu, od zakupu surowców, poprzez produkcję i użytkowanie, aż po utylizację urządzenia. Dokładnie i szczegółowo przeanalizowane zostały nawet najdrobniejsze zagadnienia związane z kosztami środowiskowymi.

Zrównoważony rozwój potwierdzony naukowo

Otrzymane wyniki analiz zostały następnie zweryfikowane przez renomowany instytut IZM Fraunhofer zgodnie z normami ISO 14040 i 14044. – Jest to naukowo potwierdzony zrównoważony rozwój. Zajmujemy się wyłącznie faktami, ponieważ chcemy wiedzieć, jak sobie radzimy i uwzględniać te wyniki w przyszłych naszych produktach – wyjaśnia David Schönmayr, Project Manager R&D Fronius International GmbH.

Wyniki przekonują również Karsten Schischke z IZM Fraunhofer. – Analiza cyklu życia nie jest celem samym w sobie, ale powinna identyfikować konkretne możliwości poprawy cyklu życia urządzenia. Właśnie to osiągnęła analiza cyklu życia Tauro […] Szczegółowa analiza nie tylko potwierdza istotny, pozytywny wkład falowników fotowoltaicznych w zieloną transformację sektora energetycznego, ale także identyfikuje obszary z potencjałem, nad którymi możemy pracować z punktu widzenia ochrony klimatu i gospodarki o obiegu zamkniętym – powiedziała Schischke.

Analiza cyklu życia prezentuje doskonałe wyniki korzyści środowiskowych

Wyniki są niezaprzeczalnie imponujące: czas zwrotu nakładów na poszanowanie klimatu – innymi słowy czas, w którym falownik staje się neutralny dla środowiska wynosi od pięciu miesięcy do dwóch lat, w zależności od zastosowania. Fronius Tauro imponuje również w bilansie energetycznym. Falownik ten potrzebuje mniej niż jednego roku (0,34 – 0,83 r.), aby wyprodukować więcej energii niż zużyto podczas jego produkcji. Ponadto praca falownika Fronius Tauro w przewidzianym okresie jego żywotności oszczędza do 223 097 kg CO2, co odpowiada 200 lotom między Wiedniem a Nowym Jorkiem.

To jedna z kluczowych różnic między firmą Fronius a innymi producentami. Wyróżniamy się kompleksową przejrzystością, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój naszych produktów. Jesteśmy pionierami w branży, zarówno pod względem szczegółowości, jak i spójności analizy cyklu życia. Naszym celem jest posiadanie systemów o jak najniższym śladzie węglowym – mówi Martin Hackl, Global Director Marketing & Sales Business Unit Solar Energy, Fronius International GmbH.

Od materiałów pochodzących z recyklingu po możliwość naprawy

Nasi klienci coraz częściej proszą o wyniki analizy cyklu życia. Chcą wiedzieć, ile materiału z recyklingu znajduje się w ich falowniku i jaka jest sytuacja w zakresie możliwości naprawy – ujawnia Martin Hackl.

Fronius Tauro jest całkowicie i w pełni naprawialny. Prawie każdą część można wymienić, co ma również pozytywny wpływ na żywotność. Jeśli np. po dziesięciu latach wymieniany jest zespół stopni mocy, emitowane jest do 150 kg CO2 . W przypadku naszych konkurentów konieczna byłaby wymiana całego falownika, co skutkowałoby wielokrotnie większą emisją CO2 do atmosfery. Ta wyjątkowa opcja wymiany zestawu stopni mocy zapewnia klientom firmy Fronius najwyższy komfort, a jednocześnie jest korzystna dla środowiska.

Źródło: Komunikat prasowy Fronius International GmbH

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika