Instalacja PV z magazynem energii może być jeszcze tańsza

7 lipca 2023
Instalacja PV z magazynem energii może być jeszcze tańsza

Nawet 16 500 złotych wsparcia z programu Mój Prąd czeka na prosumentów, którzy chcą zakupić swój magazyn energii. Zainteresowanie tymi technologiami rośnie od kilku lat, ponieważ coraz więcej inwestorów widzi korzyści z posiadania własnych modułów bateryjnych. Jednak, aby w pełni skorzystać z tych benefitów, warto sięgnąć po komponenty od renomowanych producentów. Do takich zalicza się marka Pylontech, która systematycznie buduje swoją pozycję na polskim rynku.

Szereg korzyści z magazynowania energii

Ponad 1800 beneficjentów Mojego Prądu chce wzbogacić swoją instalację również o magazyn energii, który objęty jest wsparciem w wysokości nawet 16 500 złotych. Trudno się dziwić wzrostowi zainteresowania tymi technologiami. Moduły baterii akumulatorowych są wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem w obliczu wprowadzenia systemu net-billingu, który promuje prosumentów posiadających własne akumulatory.

Magazyn energii do fotowoltaiki jest bowiem doskonałym narzędziem, które pozwala na wzrost autokonsumpcji, czyli maksymalizacji zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację PV na własne potrzeby. Jednak posiadacze własnych akumulatorów mogą korzystać również z szeregu innych udogodnień, które zapewniają zakupione przez nich urządzenia.

Do największych zalet należy wzrost bezpieczeństwa energetycznego. Gdy z powodu awarii lub innych prac konserwacyjnych, w danym regionie następuje przerwa w zasilaniu, przestają pracować również inwertery oraz panele PV. Oznacza to, że nawet w słoneczny dzień, prosumencka elektrownia nie będzie produkowała energii elektrycznej.

Inwestorzy, którzy wyposażą swoją instalację w przydomowy magazyn energii, zabezpieczają swój dom przed takimi sytuacjami. W tym celu należy zakupić inwerter hybrydowy oraz zestaw akumulatorów. Ten pierwszy, nie tylko konwertuje prąd stały na przemienny. Służy również do ładowania magazynu energii do fotowoltaiki oraz, dzięki trybowi zasilania rezerwowego, może pracować w sytuacji, gdy nie otrzymuje zasilania z sieci elektroenergetycznej. Zatem gdy miejscowość, w której znajduje się dom z hybrydową instalacją PV, zostaje odcięta od prądu, skutki tej awarii nie są tak dotkliwe dla właściciela akumulatorów. Urządzenia elektryczne otrzymują zasilanie, dzięki energii zgromadzonej w akumulatorach.

Sprawdzone rozwiązania

Rynek tych urządzeń dojrzewa bardzo szybko i inwestorzy mają do swojej dyspozycji szeroką ofertę od producentów dostarczających te technologie.

Wysoką renomą nie tylko w Polsce cieszy się m.in. Pylontech, który zyskał uznanie inwestorów za sprawą m.in. wysokonapięciowych akumulatorów Force H2 oraz niskonapięciowych – US3000C. Ten pierwszy, wykonany w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LiFePO4) może być ładowany i następnie rozładowany do 90% swojej nominalnej pojemności. Ten proces może być powtórzony nawet 5000 razy, co pozwala na korzystanie z baterii nawet przez ponad 10 lat.

Każdy moduł o napięciu znamionowym 96 V pomieści 3,55 kWh energii elektrycznej, jednak dzięki szybkozłączkom system może być bardzo szybko rozbudowany do czterech takich modułów.

Łatwe skalowanie wyróżnia także akumulator US3000C. Co więcej, dysponuje on jeszcze większą żywotnością niż Force H2, ponieważ bateria może być ładowana i następnie rozładowywana 6000 razy, przy współczynniku DoD na poziomie 95%.

System pozwalający na magazynowanie energii musi posiadać BMS, który:

  • Równoważy napięcie ładowania i rozładowania
  • Chroni przed przepięciami
  • Reguluje temperaturę pracy całego systemu
  • Zabezpiecza przed przeładowaniem

Nie tylko Mój Prąd pozwala na tańszy zakup modułów i banków energii

Pylontech posiada w swojej ofercie moduł kontrolny BMS do akumulatora Force H2. Teraz to urządzenie, podobnie jak wspomniane baterie Force H2 oraz US3000C można kupić taniej w specjalnej ofercie Solfinity.

Co więcej, dystrybutor wzbogaca ofertę promocyjną o moduły TW Solar. Klienci zainteresowani linią produktową Full Black kupią taniej urządzenia o mocach 400 lub 405 W. Z kolei ci planujący zakup paneli Black Frame taniej otrzymają moduły o mocy 415 W.

Pełna oferta znajduje się tutaj.

artykuł sponsorowany