Soltec z udziałami w GIGA PV

25 maja 2023
Soltec z udziałami w GIGA PV

Dnia 19 maja br. Soltec podpisał umowę ze spółką GIGA PV, utworzoną przez Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej. Na mocy porozumienia polski dystrybutor komponentów PV uzyskuje 10% udziałów w zakładzie, który już w najbliższych latach ma uruchomić produkcję ogniw fotowoltaicznych wykonanych w Polsce.

Soltec z udziałami w GIGA PV

Nowy zakład produkcyjny będzie zlokalizowany w Raciborzu. Jak mówi Grzegorz Wiśniewski, pomysłodawca całego projektu oraz przewodniczący Instytutu Energetyki Odnawialnej, fabryka rocznie ma produkować ogniwa wykonane w technologii TOPCon o łącznej mocy 1 GW.

Już w 2019 r. Europejski Zielony Ład był zapowiedzią wsparcia reindustrializacji europejskiego zielonego przemysłu. Koncepcja granicznego podatku węglowego, którą przyniósł, ma obecnie odzwierciedlenie w Carbon Adjustment Mechanism obejmującego m.in. energię elektryczną. Kiedy w 2026 r. importerzy z Chin zaczną ponosić pełne koszty podatku, ceny komponentów fotowoltaicznych znacznie wzrosną. Odpowiedzią na tę sytuację jest rodzima fabryka ogniw PV, która uchroni nas przed nagłym wzrostem cen fotowoltaiki, a tym samym spadkiem zainteresowania nią mówi Prezes Zarządu IEO.

Według wstępnych szacunków inwestora, w samym zakładzie produkcyjnym zatrudnienie znajdzie nawet 350 osób, jednak cała inwestycja wygeneruje zapotrzebowanie na dodatkowe 1200 etatów, które będą potrzebne, aby zapewnić wydajne działanie fabryki.

Cieszymy się, że jako Soltec możemy wziąć udział w tak ambitnym i nowatorskim projekcie. Działalność naszej firmy rozpoczęła się od produkcji półprzewodników, dlatego wierzymy, że zdobyte przed laty doświadczenie na tym polu pomoże także rozwijać produkcję ogniw GIGA PV wykonanych w jednej z wiodących technologii na rynku – mówi Sebastian Lendzion, współzałożyciel Soltec.

Soltec zapewni swojemu nowemu partnerowi również niezbędnego wsparcia consultingowego oraz logistycznego zarówno przed, jak i po uruchomieniu inwestycji.

Zależy nam, aby transformacja energetyczna generowała nie tylko megawatogodziny czystej, zeroemisyjnej energii elektrycznej, ale również zapewniała dobrze płatne i stabilne miejsca pracy. W naszej ocenie tak odważne i nowatorskie inwestycje jak GIGA PV przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki i będą dużym bodźcem dla całego regionu – mówi Agnieszka Kozłowska-Korbicz, dyrektor ds. projektów strategicznych w Soltec.

O GIGA PV

Głównym pomysłodawcą projektu jest Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Z uwagi na ograniczenie kosztów inwestycji zdecydowano się zrezygnować z koncepcji budowy całego zakładu, tylko wykorzystano już istniejącą infrastrukturę i wynajęto hale produkcyjne.

Przy obiekcie ma znaleźć się również farma fotowoltaiczna, co ma zredukować koszty inwestycji. Jednym z partnerów projektu jest również znany niemiecki Instytut Fraunhofera, z którym IEO współpracuje i konsultuje różne warianty technologiczne.

Źródło: Soltec

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika