Intersolar AWARD 2022 – finaliści i ich produkty

7 maja 2022
Intersolar AWARD 2022 – finaliści i ich produkty

FREECOLD SARL (Francja): Minizbiornik MTR50 to solarny system chłodzący dla mniejszych producentów mleka lub soków w słonecznych i odległych regionach. W całym systemie energia słoneczna jest wykorzystywana bezpośrednio, bez konwersji lub przechowywania, do chłodzenia, aby uzyskać wysoką jakość przechowywania dwóch udojów. Stabilny zbiornik jest lekki i łatwy w transporcie. Ze względów higienicznych wnętrze zbiornika wykonane jest z aluminium i posiada automatyczną jednostkę dezynfekującą światłem UV. Dzięki temu mleko lub sok pozostają świeże, dopóki nie zostaną sprzedane, nawet w wysokich temperaturach.

Gamesa Electric SAU (Hiszpania): PROTEUS PV4700 to centralny falownik dla dużych parków fotowoltaicznych, który łączy wysoką wydajność ze szczególnie wysoką gęstością mocy. Jego hybrydowy układ chłodzenia składa się z systemu chłodzenia cieczą – obiegu cieczy dla szczególnie obciążonych komponentów i systemu chłodzenia powietrzem. Zapewnia to pracę falownika w wysokich temperaturach zewnętrznych bez obniżania mocy. Ponadto falownik centralny ma tylko niskie składowe harmoniczne w swoim prądzie wyjściowym oraz zdolność aktywnego tłumienia niektórych harmonicznych, dzięki czemu możliwe jest jego stosowanie w miejscach o słabych parametrach sieci.

Huawei Technologies Co. LTD (Chiny): SUN2000 215 KTL to wysokowydajny falownik szeregowy montowany na gruncie. Jego unikalnym atutem jest implementacja algorytmów diagnozowania defektów i scenariuszy zacienienia modułów, dzięki temu zgłaszane błędy przyczyniają się do znajdywania optymalnych parametrów pracy. Warto również wspomnieć o możliwości dostosowania do różnych wytycznych przyłączeniowych do sieci, które spełniają m.in. wymagania w zakresie zdolności wykrywania zwarć.

M10 Solar Equipment GmbH (Niemcy): Zakład produkcyjny SURFACE łączy ogniwa słoneczne za pomocą tzw. metody gontu. Ogniwa słoneczne pocięte na sześć pasków są precyzyjnie połączone ze sobą za pomocą bardzo małej zakładki od 1 do 1,2 mm za pomocą przewodzącego kleju. System SURFACE może również pozycjonować ogniwa słoneczne na wzór cegły. Rezultatem jest tzw. matryca gontu z niewielką krzywizną powodującą, że moduły są bardziej odporne na zacienienie. W połączeniu z technikami barwienia daje to większe możliwości architektoniczne przy projektowaniu budynków i pojazdów.

PVpallet, Inc. (USA): Składana jednostka transportowa wielokrotnego użytku do modułów fotowoltaicznych wykonana jest z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Te palety, których wielkość można zmienić, są wykonane z około 1000 opakowań po mleku. W ten sposób moduły o różnych rozmiarach są zabezpieczone do transportu i unika się uszkodzeń transportowych. Palety wypełnione modułami można układać w stosy, oszczędzając w ten sposób miejsce. Wymienia się szkodliwe dla środowiska jednorazowe opakowania modułów, co pozwala ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów.

REC Solar EMEA GmbH (Niemcy): Alpha Pure to pierwszy masowo produkowany bezołowiowy moduł fotowoltaiczny na bazie krzemu krystalicznego, który jest tym samym zgodny z dyrektywą UE RoHS dotyczącą ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Alpha Pure oferuje moduły do 410 W mocy o powierzchni 1,85 m2, posiadające sprawność 22,2%. W modułach zastosowano połączenia sprawdzonych heterozłączowych ogniw słonecznych z technologią połączeń przewodowych bez przerw między poszczególnymi ogniwami.

SMA Solar Technology AG (Niemcy): Falownik Sunny Tripower X został opracowany specjalnie dla większych systemów dachowych. Dzięki trzem trackerom MPP, prądowi wejściowemu do 24 A na tracker i szerokiemu zakresowi napięcia wejściowego, oferuje dużą elastyczność w projektowaniu systemów fotowoltaicznych. Zintegrowany z urządzeniem menedżer systemu może monitorować kilka falowników jednocześnie, dynamicznie regulować moc czynną i bierną, zarówno w pętli otwartej, jak i zamkniętej.

Solarnative GmbH (Niemcy): System zarządzania energią z wysokowydajnymi mikrofalownikami JT 350 to kompletne rozwiązanie chmury energetycznej dla właścicieli domów, obejmujące wytwarzanie energii, magazynowanie oraz ładowanie pojazdów elektrycznych. Dzięki technologii rezonansowej wysokiej częstotliwości i zwiększeniu częstotliwości przełączania do 2 MHz, możliwe jest zmniejszenie rozmiarów i kosztów elementów pojemnościowych i indukcyjnych. Minimalizuje to zarówno straty, jak i ich cenę. Rezultatem jest wielofunkcyjny mikrofalownik, który pasuje do ramy modułu pod względem budowy i rozmiaru.

Solarstone OÜ (Estonia): System aluminiowej ramy na zatrzask do zintegrowanych z budynkiem systemów fotowoltaicznych ma prostą konstrukcję i dlatego jest również niedrogi pod względem użytych materiałów. Trzy profile aluminiowe można przyciąć i dopasować do dowolnej wielkości modułu, nie są potrzebne połączenia śrubowe ani kleje. Moduły są montowane i wbudowane w dach lub elewację w układzie gontowym, dzięki czemu zapewniają szczelność. Z systemem kompatybilne są standardowe moduły o różnych wymiarach.

Źródło: Intersolar Europe

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika